387 25.07.2021

Rusya’nın önde gelen savaş uçağı üreticisi Sukhoi tarafından geliştirilen 5. nesil tek motorlu savaş uçağı Checkmate (Şah Mat) tanıtıldı.

Checkmate uçağın resmi adı değil. İsminin değişme ihtimali de bulunuyor. NATO da hala uçağa bir isim vermiş değil.

(Soğuk savaştan kalma bir gelenek olarak NATO düşman ülkelerin silah sistemlerine farklı bir isim vermektedir)

Checkmate Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katıldığı MAKS-2021 havacılık ve uzay fuarında tanıtıldı. Rusya’nın Jukovski şehrinde düzenlenen fuarda en dikkat çeken silahlardan biri haline geldi. 18 tondan daha az kalkış ağırlığına sahip Checkmate stealth özelliğine sahip. (stealth: radara görünmezlik)

Silah uzmanlarının genel görüşüne göre Checkmate Amerika Birleşik Devletleri öncülüğünde üretilen F-35 hayalet avcı uçağına rakip olabileceği değerlendiriliyor.

Geçenlerde yayınlanan teaser videosunda, BAE, Hindistan, Vietnam ve Arjantin’den pilotların yer alması, Moskova’nın uçağı küresel pazara ihraç etme ihtimalinin olabileceği şeklinde yorumlandı.

Tıpkı F-35 programında olduğu gibi uçağın bu ülkelerle ortak üretilmesi de söz konusu olabilir. Burada doğrudan Türkiye akla gelebilir. Türkiye’nin F-35 den dilinin yanması ve batı bloku silahlarla ordusunu donatmış olması ve de kendi TUSAŞ MMU (Milli Muharip Uçak) veya TAI TF-X (Turkish Fighter X) projesinden dolayı bu pazardan uzak duracağı değerlendiriliyor.

Teaser videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.


Su-57’den daha küçük boyutlara sahip olan Checkmate’nin, 1,8-2 Mach hızına ulaşması ve 3 bin km menzile ulaşabileceği değerlendiriliyor.

Değerlendirmelere göre:

Bu yılın başlarında Pentagondan basına ilginç bir haber sızmıştı. Bu habere göre Pentagon F-35 ler den memnun kalmamış ve F-35 lerin Çin ve Rusya radarları tarafından görüldüğü dile getirilmişti. Ayrıca F-35 lerin tasarımında ortaya çıkan hatalar ve maliyet olarak yüksek olması projeye ortak bir çok ülkeyi düşündürmeye başlamıştı.

Ayrıca Pentagonun F-16 ların modernize edilerek 2048’e kadar kullanmak istemesi kafalarda ki şüpheyi daha da derinleştirmişti.

Rusya’nın Checkmate savaş uçağını F-35 in gelişimine göre şekillendireceğini değerlendirebiliriz.

Ayrıca Türkiye, Amerika, Çin, Rusya ve Almanya-Fransa gibi ülkelerin yapay zekaya dayalı insansız savaş uçağı geliştirme projeleri ağır sınıf ve maliyeti yüksek savaş uçaklarına olan ilgiyi azaltmaya başladı. İnsanlı savaş uçaklarından insansız savaş uçaklarına geçiş döneminde birçok ülke Ağır sınıf ve maliyeti yüksek uçaklar yerine AESA radarlı ve hedefi görmeden atılan füze sistemlerini (Bozdoğan füzesi gibi) tercih etmeye başladı.

Bunun içinde bir çok ülke ya bu özelliklerde uçak aramaya yada elindeki uçakları modernize etmeye başladı.

Gelecek 10 yıl için Savaş uçağı piyasasının belirsizliğini koruyacağı değerlendirilmektedir.

Sizde bu konuda düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir