07.2015 07.2015

Sabit diskinizde boş yere yer kaplayan, aynı dosyadan 2 tane veya birden fazla olan dosyalardan, aşağıdaki yazımızı okuyup, uygulayarak kurtulabilirsiniz. İşte detaylar.

Sabit diskiniz birçok nedenden ötürü birbirinin aynısı olan onlarca dosya ile dolmuş olabilir. Hepimiz bazen bilgisayarımıza sürekli aynı dosyayı indirip silmeyi unutabiliyoruz. Daha sonra bu dosyalar hard diskimizin derinliklerinde kayboluyorlar.Sisteminizdeki çift dosyalar (yani bir dosyadan 2 tane), bazen ciddi anlamda yer kaplayabilir ve sisteminizi aşırı derecede yavaşlatabilir. Birbirinin aynısı iki oyun dosyası düşünün ve ikisi de sabit diskinizin ayrı yerlerinde alan kaplıyor. Bu tür gereksiz dosyaların temizlenmesi, sisteminizi ciddi bir ağırlıktan kurtaracaktır.

Sabit-Diskinizi-Hizlandirin

Temizlik aşaması oldukça zahmetli bir süreci beraberinde getirebilir ancak bu aşamada karşınıza, yinelenen dosyaları temizlemek için kullanabileceğiniz onlarca program seçeneği çıkacaktır. DupeGuru programı da bunlardan biri…

Peki DupeGuru nasıl kullanılır ?

Yazılımı bilgisayarınıza kurup çalıştırdıktan sonra oldukça sade bir giriş ekranı ile karşı karşıya geliyorsunuz. Arayüzde yer alan “+” ikonununu kullanarak tarama yapılmasını istediğiniz klasörleri işaretleyebilir, “Scan” butonu ile de tarama işlemini başlatabilirsiniz.

Seçilen klasörlerin boyutuna bağlı olarak belirli bir süre bekledikten sonra sonuçlar ekrana gelecektir. Yinelenen dosyaların orjinalleri mavi renki olarak işaretlenmiş şekilde görüntülenecek ve hemen altında ise kopyaları bulunacaktır. Temizlenmesini istediğiniz gereksiz kopyaları, sol tarafındaki kutucuğu işaretleyerek silebilirsiniz. Dilerseniz Ctrl+A tuş kombinasyonunu kullanarak tek seferde tüm gereksiz dosyaları da işaretleyebilirsiniz.

Buraya tıklayarak DupeGuru Programını indirebilirsiniz.

 

430 defa Okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir