14.10.2021 146 defa okundu

Ses dosyasını ve ya bir video da geçen konuşmaları yazıya çevirme platformudur.

Ses dosyasını yazıya çeviren oldukça fazla sayıda platform bulunmakta. İçlerinde en başarılı bulduğumuz sonix oldu. Bu değerlendirmeyi yaparken bir çok kriteri göz önünde bulundurduk. Çevirme başarısı, çevirme hızı, ücretsiz olarak sunduğu süre ve anlık çevirme özelliği ile sonix rakiplerine gerçekten de fark atmaktadır.

Sonix ile 30 dakikalık bir ses dosyasını ücretsiz bir şekilde yazıya çevirebilirsiniz. 30Dakikadan fazlası için ücret ödemelisiniz fakat bu süre bile rakiplerine göre oldukça yeterli. Platform Türkçe dahil Arapça, Bulgarca, İspanyolca, Rusça, Almanca, İtalyanca, Çince, Hintçe ve 40 farklı dili destekliyor. Çeviri işlemini aynı anda dinlerken yazıya aktarılan metni anlık takip edebiliyorsunuz ve hataları düzeltebiliyorsunuz. Çeviri işlemi için herhangi bir program yüklemeniz gerekmiyor. Tarayıcı üzerinden bütün çeviri işlemlerinizi yapabiliyorsunuz.

Yazıya aktarılan metin içerisinde herhangi bir kelimeye tıklayınca videoyu o kelimeye sarıyor ve dinleme yaparak hataları görebiliyorsunuz. Benzeri diğer platformlarda olduğu gibi sonix’in başarısı ses dosyasında ki konuşmacının sesinin ve kelimeleri vurgulamasının netliği ile doğrudan alakalı. Konuşmacı ne kadar net konuşursa çevirme işlemi o kadar başarılı oluyor.

Diğer güzel bir özelliği de her konuşmacıyı farklı farklı etiketleyebiliyor. Diyelim ki bir mikrofona iki kişi, üç kişi konuşuyor sonix bütün konuşmacıları ayrı ayrı etiketleyebiliyor.

Yine isterseniz mikrofon olarak da ayırma işlemi yapabiliyorsunuz. Diyelim ki konuşma ortamında iki mikrofon kullanılmış ise sonix her mikrofonu ayrı etiketliyor.

Dilerseniz zaman damgasını kullanarak hangi saniyede/dakikada hangi konuşmayı yapmış belirtebiliyorsunuz.

Çeviri sonrası yazı metinlerinin arasına özel notlar ve hatırlatıcılar ekleyebiliyorsunuz. Çevrilen yazı metnini DOCX, TXT, PDF formatında indirebiliyorsunuz. Transkriptinizi en popüler altyazı formatlarında (SRT & VTT) indirebiliyorsunuz.

Kendi oluşturduğunuz özel sözlüğünüze belirli kelimeler ve ifadeler ekleyerek yazı yazarken bu kelimelere öncelik verebiliyorsunuz.

Parça parça video ve ses dosyalarını yükleyerek platform üzerinden birleştirebiliyorsunuz. Ses dosyası üzerinde ileri/geri gibi işlemleri kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Sonix herhangi bir Google, Yandex gibi API sistemi üzerinden çeviri yapmamaktadır. Kendi geliştirmiş olduğu yapay zekayı kullanmaktadır. Bu yüzden sesi yazıya çeviri konusunda gerçekten çok başarılı bir platform. Sonix’e buradan ulaşarak 30 dakika ücretsiz çeviri işlemi yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken üye olmalısınız. Onun dışında çeviri işlemi için herhangi bir koşul istememektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir