01.09.2022 129 defa okundu

Bir ürünün fiyatının aynı kalıp boyutunun küçültülmesine Shrinkflasyon denir.

Shrinkflasyon’un diğer adı ingilizce “stealth downsizing” dir. Türkçe de karşılığı gizli/fark ettirmeden küçültmedir.

Kelimenin de anlamından anlaşılacağı üzere amaç bir ürünün fiyatını arttırmak yerine gramajını küçülterek fiyatı sabit tutmaktır. Görünürde ürün Enflasyondan etkilenmemiştir ama ürün küçülmüştür. Geri planda durum sadece bununla kısıtlı kalmaz. Ürünü ihtiyacı kadar almak isteyen tüketici daha fazla ödeme yapmak zorunda kalır. Gerçek anlamda fiyatlar şişirilir ve bu da gizli enflasyondur.

Shrinkflasyon bir çok endüstride karşımıza çıkabilir ama en çok yiyecek içecek endüstrisinde karşımıza çıkar.

  • 5 litre yağ 4 litreye düşürülür fiyatlar aynı kalır.
  • 200 gram peynir 180 grama düşürülür fiyat aynı kalır.
  • 40 gramlık çekirdek 37 grama düşürülür fiyat aynı kalır.
  • 1000 sayfalık defter 800 sayfaya düşürülür fiyatları aynı kalır.

Shrinkflasyon nedir

Örnekleri bu şekilde çoğaltmak mümkündür. Ürün ambalajına gramaj bilgilerini doğru olarak belirttiğiniz sürece Shrinkflasyon’un yasal bir sorumluluğu yoktur.

Ürünlerin gramaj, adet ve ağırlık gibi ölçülerinin azaltılmasına rağmen ambalaj üzerine gerçek değerleri yazmamak Shrinkflasyon kapsamına girmez! Bu durum 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereğince yanıltıcı ambalajlama uygulamaları, Reklam Kurulu tarafından haksız ticari uygulama olarak ele alınmakta ve 01.04.2021 tarihinde yürürlüğe giren Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği hükümlerine aykırı davrandıkları için hakkında idari yaptırımlar uygulanmaktadır.

Shrinkflasyon Neden Ortaya Çıkar!

enflasyon

Birçok nedeni olsa da en önemli nedenlerinden biri hammadde, işçilik, enerji gibi ürünü üretmek için harcanan girdilerin üreticiye maliyetli gelmesi ve üreticinin bu giderleri tüketiciye yansıtmasıdır.  Bu durumda perakende fiyatları korunur. Müşteriler ürünlerde ki küçük azaltmalara dikkat etmedikleri için fiyat artışına aykırı olarak Shrinkflasyon yapılır.

Bir diğer neden de sektörde yaşanan yüksek rekabettir. Müşteri çekmek isteyen üreticiler bu stratejiyi benimseyerek kar marjlarını koruyabilirler. Buna örnek olarak süpermarketlerin rekabet üstünlüğünü kullanarak artan maliyetleri tüketicilere Shrinkflasyon olarak yansıtır ve bu sürece rekabet kabiliyeti az olan küçük marketler müşterilerini elinde tutmak perakende fiyatlarına bağlı kalır.

Shrinkflasyon Zararları Neleredir?

Enflasyon ortalama fiyat seviyelerindeki değişiklikleri hesaba katarak hesaplanır ancak ürünlerin boyutlarındaki küçük değişiklikleri hesaplamaz. Gerçek anlamda üretim maliyetlerini yansıtmadığı için gizli enflasyona neden olur. Üretici açısından müşterilerin çoğu, ürünün miktarında veya boyutunda küçük değişiklikleri fark etmediği için üreticiye karşı güven sorunu yaşar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir