22.11.2021 98 defa okundu

Siber suç işleyenleri yakalamak kolluk kuvvetleri için zordur. Suçluların tespiti sağlansa bile kelepçe takmak zor bir iştir.

Örneğin suçlu bir Batı Ülkesinde ikamet ediyorsa tutuklamadan önce bir kaç arama yapılması yeterli olabilir. Koordineli bir şekilde operasyon yapılabilir. Ama Suçlu Çin, Rusya gibi bir ülkede ikamet ediyorsa asla yakalanmayabilir.

Siber Suç işleyen bir kişiyi yakalamak ve onu sorumlu tutmak neden bu kadar zor?

Şu anki toplum kuralları, kanunlar, yönetmelikler ve bu kanunları korumak için inşaa ettiğimiz kurumlar geçmiş yılların tecrübesine göre gelişiyor. Bu gelişmeler yavaş yavaş toplum ihtiyaçlarına göre şekilleniyor ve toplumsal düzeni sağlamak için eski kurallar, kanunlar yenileniyor yada yenileri ekleniyor.

Buna göre içerisinde bulunduğunuz toplumun kurallarını ihlal etmeniz durumunda kolluk kuvvetleri gelerek kanunlara göre işlemleri adli makamlar aracılığı ile devam ettirecektir.

Bu yüzden kanunları coğrafi olarak tanımlamak doğrudur. Türkiyede suç işleyen biri Türkiye kanunlarına göre, Azerbaycanda suç işleyen biri Azerbaycan kanunlarına göre yargılanır. Siber Suç işleyen birine karşı mücadelede en büyük sorun Siber Suçluların sınır tanımamasıdır.

Siber Suçun coğrafi olarak bir sınırı yoktur. Hangi yasanın geçerli olduğunu söylemek oldukça zordur.

Bu yüzden ülkenizde bulunan Siber Suçlarla Mücadele eden kolluk kuvvetleri suçluları yakalamak konusunda ne kadar motive olsalarda imkanları kısıtlı olacaktır. Bir Siber Saldırıda suçluların nerede olduğunu, ne gibi etkileri olduğunu, kimlerin dahil olması gerektiğini anlamak oldukça karmaşık bir süreçtir.

Örneğin Türkiyede bir şirketin kullanıcı bilgilerine erişildiğinde Saldırının hangi ülkeden yapıldığı, saldırıda hangi açıklardan yararlanıldığı, saldırının etkileri, boyutu, saldırganların tespiti bu karmaşık sürece örnektir.

Bu tür durumlarda saldırganların tespiti oldukça zor ki böyle birşey mümkün olsa bile suçluların iadesi veya cezalandırılması devletler arası bir düzenleme/anlaşma olmadığı için imkansız hale gelmektedir. Bu yüzden genelde saldırıya uğrayan kurum yada şirketler kendi zafiyetlerini tespit etmek, kapatmak ve kullanıcıların şifrelerini değiştirmekle yetinirler.

Bu nedenlerden dolayı Siber Olayların sayısını azaltacak önlemlerin alınması daha mantıklı hale gelmektedir.

Fidye Yazılımlarının dev bütçeli şirketlere milyon dolar zarar verebilmesi her geçen gün saldırganların iştahını daha da kabartmaktadır. Milyonlarca kullanıcı verilerinin çalınması sonucu bu bilgiler Deep web gibi platformlarda alıcı bulabilmektedir. Kripto Para sayısının artması ve ödeme sistemlerinin gelişmesi de Uluslararası para aklama sürecinin kolaylaştırmakta ve saldırganları cezbetmektedir.

Siber Alemde suçlar çok hızlı bir şekilde gelişmekte, önlemler için Kanunsal düzenlemelerin gerektiği durumlarda Devletler hızlı bir şekilde reaksiyon gösterememektedir.

Siber Suçla Mücadelede önlemlerin, eğitimin arttırılması ve kolluk kuvvetlerine geniş yetki verilmesi ve suçla mücadelede ilgili kurumlar ile yazışma sürecinin hızlandırılması mücadeleyi bir nebze olsun güçlendirecektir. Kolluk Kuvetlerine sunulan imkan da bu süreçte önemlidir.

Uluslararası şirketlerin faaliyet gösterdiği ülkenin kanunlarına tabi olması ve suçun aydınlatılmasında yardımcı olması da önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir