Ücretsiz Türkçe Signal Messenger 160 MB 186
09.01.2021 01.04.2022

Signal ile Dünyanın her tarafından insanlar ile ücretsiz bir şekilde anlık olarak iletişim kurabilirsiniz.

Kaliteli bir şekilde ses, video, içerik alıp gönderin. Video ve Fotoğraflarda herhangi bir kırılma olmadan gönderip alın.

Signal’in en büyük iddiası mesajlaşmanın gizlilik içerisinde gerçekleştiğini iddia etmesidir. Signal’in yapımcısı eski bir WhatsApp çalışanı ve  WhatsApp uçtan uca şifreleme algoritmasını geliştiren aynı yapımcı. Signal, Signal Vakfı ve Signal Messenger LLC çatısı altında faaliyet gösteriyor. Elon Musk tarafından WhatsApp alternatifi olarak tavsiye edilen Signal bir anda ilgi odağı haline geldi ve borsada da önemli bir değer kazandı.

WhatsApp ile hemen hemen aynı özellikler bulunuyor. Ses ve görüntü gönderip alabiliyorsunuz. Dosyaları, sesli mesajları, görselleri, videoları karşı tarafa gönderebiliyorsunuz. Gruplar oluşturup düzenlemeler yapabiliyorsunuz.

Telegram, Signal, WeChat ve Viber gibi birçok alternatifi olan WhatsApp şu an Dünyanın en yaygın kullanılan mesajlaşma uygulaması unvanını elinde bulunduruyor. Her geçen günde karşısına yeni güçlü rakipler çıkıyor. Signal de son dönemde ortaya çıkan güçlü bir mesajlaşma uygulaması. Signal, iOS, Android, Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerini destekliyor. İlk olarak 2014 yılında yayınlanan uygulama açık kaynak kodlu olması işle ön plana çıkıyor. Kullanıcı ve yazılımcılar isterlerse Signal’i farklı cihazlara kendileri derleyebiliyorlar.

Signal, güvenliği en üst seviyede tutuklarını söylüyor tabi bu güvenlik seviyesinin nasıl üst düzeyde olduğu, nasıl korunduğu konusunda maalesef en ufak bir ip ucu dahi bulunmuyor. Tahminlere göre WhatsApp güvenlik teknolojisi ile aynı seviyede olduğu değerlendiriliyor.

Signal’i WhatsApp’a göre daha güvenli kılan şey nedir?

WhatsApp uçtan uca şifreleme teknolojisini kullandığını söylüyor. Facebook çatısı altında faaliyet gösteriyor ve facebook geçmişte oldukça güven sarsıcı bir şekilde veri güvenliği ile gündeme gelmişti. Milyona yakın kişisel veriler sızdırılmıştı. Ayrıca kişisel verilerin gizliliği konusunda da facebook güven kaybetmiş durumda. Facebook 8 Ocak 2021 tarihi itibariyle WhatsApp kullanıcı verilerini kullanma konusunda kullanıcı koşullarını değiştireceğini duyurdu. Bu durum WhatsApp kullanıcıları tarafından tepki ile karşılandı.

Elon Musk’ın Twitter üzerinden gizlilik odaklı iletişim uygulaması Signal’i tavsiye etmesi bir anda Signal’i odak noktası haline getirdi. Signal’i diğer uygulamalara göre daha güvenli görülmesinin nedeni açık kaynak kodlu olması. Geliştiriciler Signal’in kaynak kodlarına müdahale edebiliyor, hareketlilikleri görebiliyor. Bu konuda bir kaç tık WhatsApp’ın önüne geçiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir