02.2021 02.2021

Starlink Turkiyede Ön Siparişe Açıldı

Starlink , Elon Musk’ın tüm Dünyaya uydudan internet sunma projesidir. Uydudan internet sunma projesi aslında olmayan bir teknoloji değil. Uzun zamandır Uzaydan internet sağlanabiliyor fakat çok pahalı bir sistem olduğu için Dünya genelinde, Okyanuslarda ve alt yapının olmadığı bölgelerde mali durumu iyi olan şirketler tarafından kullanılıyor.

Starlink projesinin rakiplerinden farkı son kullanıcıları hedef almasıdır. Yani ev kullanıcılarına uygun fiyata uzaydan internet sunmak istiyor. Şu anda Amarika, Kanada ve İngiltere de Starlink kullanılabiliyor. Yapılan açıklamaya göre 2021 yılının sonuna doğru da Türkiye de kullanılabilecek. 99 Dolardan depozito yatırabiliyorsunuz. Depozito esnasında sizden lokasyon seçmenizi istiyor. Mesela İstanbul’u seçtiğiniz zaman Starlink’i 2021 yılının sonuna doğru kullanabileceğiniz şeklinde sizi bilgilendiriyor. Bu demek oluyor ki starlinki kullanabileceğiniz süre lokasyonunuza göre değişebilecek. 99 Dolar depozito yatırdığınız zaman kesinlikle kullanıcı olacağınız anlamına gelmiyor. Belirli bölgeler için kullanıcı kotası bulunuyor.

Diyelim ki depozitoyu yatırdınız size çıkmadı bu durumda paranız iade edilecek. Starlink kullanabilmek için yine Starlink tarafından sağlanacak uydu ve dekodere ihtiyacınız olacak. Bu donanımlar için de size garanti verilmiyor. Teknik destek sağlanmıyor.

starlink turkiyede on siparise acildi

Ev kullanıcılarına Uzaydan uygun fiyata internet sağlanacak olsa da ülkemiz koşullarında değerlendirildiğinde aylık 700 TL gibi bir para yapıyor. Tabi bu vergisiz hali. Vergilerle birlikte aylık 1000 TL olması bekleniyor.

Ön sipariş başvurunuzu buradan yapabilirsiniz.

Burada karşılaşılan başka bir sorun da Lisans sorunu. Ülkemizde hala Starlink için lisans başvurusu yapılıp yapılmadığı bilinmiyor. Şu an Birçok Avrupa ülkesinde Şili de ve Arajantin de Lisans başvurularının tamamlanmak üzere olduğu bildirildi. Lisans konusunda sadece Türkiye de değil diğer bir çok Dünya devletlerinde de nasıl adım atılacağı merak konusu olmuş durumda. Uzaydan internet fikri, internet trafiğini kontrol etmek isteyen Rusya ve Çin gibi ülkelerde nasıl bir seyir izlenecek zaman gösterecek.

Şu an uzayda 1021 adet aktif Starlink uydusu bulunuyor. Bu yıl 2000 uydu sayısını geçmeyi hedefliyor. Gelecek dönemde 12 bin uydu ve daha sonra 42 bin uydu fırlatmayı planlıyor. Bu da Dünyanın büyük bir kısmına Uzaydan internet verilebileceği anlamına geliyor.

Starlink’in öncelikli olarak Amarika ve Avrupa da tam olarak yaygınlaşmasından sonra fiyat olarak daha uygun seviyeye gelmesi bekleniyor. Belki yerel mobil operatörler aracılığı ile kampanyalar sağlanarak daha da kullanılabilir seviyelere getirilebilir. Diğer yandan da sunmuş olduğu hizmet bakımından rakipsiz bir konuma gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir