25.02.2023

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Türkiye’nin en aktif deprem bölgelerinden biridir ve birçok fay hattı bu bölgeden geçmektedir.

Bölgede hala ciddi anlamda deprem potansiyeli taşıyan fay hatları bulunmaktadır.

Doğu Anadolu Fay Hattı: Türkiye’nin en büyük fay hatlarından biri olan Doğu Anadolu Fay Hattı, Türkiye’nin doğu kesimlerinden başlayarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden geçer. Fay hattı, yaklaşık 1.200 km uzunluğundadır ve Türkiye’deki en büyük depremler bu hat üzerinde meydana gelir. 1939 Erzincan Depremi ve 2011 Van Depremi gibi büyük depremler bu fay hattı boyunca gerçekleşmiştir.

Malatya Fay Hattı: Malatya Fay Hattı, Doğu Anadolu Fay Hattı’nın bir kolu olarak kabul edilir. Yaklaşık 300 km uzunluğundadır ve Doğu Anadolu Fay Hattı’ndan ayrılarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Malatya’dan geçer. Bu fay hattı boyunca 1971 Bingöl Depremi gibi önemli depremler kaydedilmiştir.

Adıyaman Fay Hattı: Adıyaman Fay Hattı, Malatya Fay Hattı’nın bir kolu olarak kabul edilir. Yaklaşık 200 km uzunluğundadır ve Adıyaman ilinden geçer. Bu fay hattı boyunca 1957 Adıyaman Depremi gibi önemli depremler meydana gelmiştir.

Karacadağ Fay Hattı: Karacadağ Fay Hattı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan başka bir önemli fay hattıdır. Bu fay hattı, yaklaşık 150 km uzunluğundadır ve Şanlıurfa ilinden geçer. Bu fay hattı boyunca 1995 Dinar Depremi gibi önemli depremler kaydedilmiştir.

Tarih Boyunca Kahramanmaraş Depremleri!

Kahramanmaraş, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir ilimizdir. Bölge, tarih boyunca birçok depremle karşı karşıya kalmıştır. Sırasıyla Kahramanmaraş ve çevresinde yıkıcı etkisi olan depremleri şu şekilde sıralayabiliriz.

1114 Maraş Depremi: Bu depremle ilgili en önemli kaynak Urfalı Mateos’un günümüze aktardığı bilgilerdir. Bu kaynağa göre Maraş’ta yaşayan hiç kimsenin bu depremden kurtulamadığı ve 40 bin civarında insanın yaşamını yitirdiğini aktarır (Bu rakamların abartılı olduğu değerlendirilmektedir). Mateos depremden önce havanın kararmış olduğunu, sonrasında ise kar yağdığını ve her tarafın kar ile kaplandığını aktarır.

1513 Maraş Depremi: Kimi kaynaklarda 1514 olaraktan geçmektedir. Deprem hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Mısırda 1513 Mısırda meydana gelen depremle aynı deprem olup olmadığı bilinmemektedir fakat deprem Tarsus-Malatya-Adana hattından Mısır’da Kahire ye kadar yerleşim yerlerini etkilemiştir. Bu depremde Mersin ve Maraş’ın da ciddi anlamda etkilendiği kayıtlara geçmiştir.

1795 Maraş Depremi: Maraş 29 Kasım 1795’te sabah saatlerinde çok büyük bir depremle sarsılmıştır. Hava soğuk ve fırtınalıdır. Kale burçları, kaledeki dükkân, han ve evlerin hemen hemen tamamı yıkılmıştır. Depremin etkileri uzun süre bölge insanı üzerinde devam etmiş ve insanlar derme çatma yerlerde yaşamak zorunda kalmıştır.

2023 Maraş ve Çevresi Depremi:

04:17’de merkez üssü Kahramanmaraş-Pazarcık olan 7,7,

04.26’da Gaziantep-Nurdağı’nda 6,4,

04.36’da ise Gaziantep-İslahiye’de 6,5 büyüklüğünde deprem yaşandı. Yaşanan bu depremlerin Sosyoekonomik boyutu tam olarak belirlenemedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.