07.11.2019 202 defa okundu

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi yakın zamanda önemli bir konuda uyarıda bulundu nomofobi ve fomo.

Günümüzde önemli bir sorun haline gelmeye başlayan nomofobi cep telefonundan kopmaktan korkma anlamına geliyor. Fomo da başkalarının ne yaptığını sürekli izleme isteği anlamına geliyor.

Bu noktadan sonra mutlaka kendinizi bu konularda sorgulamış olmalısınız. Yapılan araştırmada TÜİK verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %96’sında cep telefonu bulunuyor ve bunu ağırlıklı olarak Sosyal Medyaya girmek için kullanıyoruz.

Telefondan uzak kalamıyorsanız, haber alamadığınızda panikliyorsanız ve hatta korkuyorsanız nomofobi olabilirsiniz.

Sosyal medyada arkadaşlarınızın durumlarından sürekli takip ediyor ve bu konuda kendinize engel olamıyorsanız fomo olabilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada:

“Zamanı geri döndüremeyeceğimize göre gelecek için yapabileceklerimizin yollarını aramalıyız. Evlatlarımızla empati kuramazsak sorunlarının çözümü için doğru yöntemlerde bulamayız. Çocukları teknolojiden uzak tutmak yerine bilinçli kullanmanın eğitimini vermeyiz.

Anne ve babanın televizyon, telefon başından ayrılmadığı bir evde çocuğa ‘uzak dur’ demek anlamsızdır. Gerçek dünya ile sanal dünyayı ayıramayan çocukların zihinleri teknolojinin zararlı etkilerine daha açık. Teknoloji maalesef bizi giderek hayattan koparıyor” demişti.

nomofobi  de telefon yokken kendini eksik hissetme, boşluk duygusu yaşama, telefon yanındayken bile sürekli kontrol etme bu hastalığın en büyük belirtilerinden biridir.

fomo durumunda da birey, diğer kişilerin deneyimlediği şeylerden eksik kalma duygusu hissediyor ve başkalarının ne yaptığını sürekli olarak izleme isteği duyuyor. Öne çıkan bu belirtiler sonucunda ciddi anlamda bireyler sorun yaşamaya başlıyor ve günlük yaşantısı etkilenmeye başlıyor.

“Telefon Bağımlılığı nomofobi ve fomo” için 3 cevap

 1. Soy luna dedi ki:

  sorumu cevaplaya bilirseniz cok sevinirim disney channelda pazartesinden parsambeye kadar veriyor 19:45 de sizdan habar bekliyorum benim ismim melek daha 14 yasimdayim ban karoll sevillayy cok seviyorm hascakalin

  • inddir dedi ki:

   Merhaba Melek maalesef yayınla-yamayız. Bu tür yayınlar telif hakkı gerektirmektedir. Telif hakkı ödeyip yayınlayacak kadar büyük bir kuruluş değiliz maalesef. İyi günler dileriz.

 2. Soy luna dedi ki:

  ban soy luna dizisini cokseviyorum acaba onun kliplerni yayinlaya bilirmisiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir