06.07.2023 233 defa okundu

Meta tarafından Twitter’a rakip olarak geliştirilen Threads uygulamasına kısa sürede milyonlarca kişi kayıt oldu.

Kısa sürede bu kadar çok indirme sayısına ulaşan Threads’ın bu başarısı bir çok kullanıcısının Twitter’dan bıkmış olmasından kaynaklanıyor.

Threads

Diğer bir neden de Threads’a kayıt olmak oldukça kolay! Bunun için yeniden bir mail adresi ve şifre oluşturmanız gerekmiyor. Uygulamayı açtığınızda otomatik olarak instagram kullanıcı adınız karşınıza çıkıyor ve Threads uygulamasına instagram bilgilerinizle giriş yapabiliyorsunuz.

Şu an için rakibi Twitter’a gör bir takım eksikleri olsa da ara yüz olarak Threads instagram ve twitter karışımı bir platform diyebiliriz. Platformun header (üst kısım) instagrama benzerken içerik akan kısmı twitter’a benziyor.

Ayrıca Twitter ile karşılaştırıldığında istatistik, paylaşım sabitleme, hashtag gibi özellikler şu an için bulunmuyor. “@” işaretini kullanarak paylaşımlarda kullanıcıları etiketleme özelliği bulunuyor. Diğer eksikliklerin kısa sürede Meta tarafından giderileceği düşünülüyor. Twitter, zaman çizelgesi, retweet, beğeni, anketler gibi birçok özelliği desteklemesine rağmen bu özellikler Threads da bulunmuyor.

Twitter, kullanıcıların tweetleri beğenmelerine, retweet etmelerine ve yorum yapmalarına imkan tanır. Bu yolla diğer kullanıcılarla etkileşimde bulunabilirsiniz. Threads ise daha çok hikaye anlatımına odaklandığından, diğer kullanıcılarla doğrudan etkileşime geçmenize olanak sağlamayan bir yapıya sahip olabilir.

Threads uygulamasının Twitter’a kıyasla bazı özelliklerinin eksik olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Threads, belirli hikayeleri uzun süreli bir şekilde paylaşmak ve takip etmek için kullanışlı bir araç olabilir.

Threads Profili Nasıl Silinir?

Threads kullanıcılarının dikkat etmesi gereken önemli bir konu profilin nasıl silineceği konusudur.

Threads uygulaması içerisinde profil silme seçeneği sunulmuyor. Bunun yerine Meta profilin paylaşımlarını gizlemek için bir seçenek eklemiş durumda. Threads uygulamasının profil sayfasında sağ üst köşede yer alan iki çizgiye tıklayın. “Gizlilik” seçeneğine tıklayın. Açılan seçeneklerden “Gizli Profil” seçeneğini işaretleyin. Bu işlemden sonra paylaşımlarınız görünmeyecektirr.

Profili tamamen silmek istiyorsanız instagram profilinizi silmeniz gerekiyor. Instagram uygulamasından profilinizi sildiğinizde Threads profiliniz de otomatik olarak siliniyor.

Instagram profil silme konusunu buradaki yazımızda anlatmıştık.

Threads uygulamasını Android ve Apple telefonlar için buradan indirebilirsiniz. Platforma https://www.threads.net/@inddircom şeklinde kullanıcı adını “@” işaretinden sonra yazarak tarayıcıdan girip görüntüleye biliyorsunuz fakat beğeni ve yorum yapabilmek için uygulamaya giriş yapmanız gerekiyor. Şuan için web sürümü mevcut değil.

Threads daha çok yeni olduğu için ilerleyen amanda ne gibi değişiklikler olacağını zamanla göreceğiz ama rakibi Twitter’ı dikkate alırsak daha çok eksiği var diyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir