08.02.2018 132 defa okundu

Bir çok konuda hizmet veren E-Devlet bunlara önemli bir yenilik ekledi.

Vatandaşın Devletle olan işlerini düzenleyen ve kolaylaştıran  E-Devlet www.turkiye.gov.tr gün geçtikçe yeni hizmetleri sunuyor.

Bu defa Vatandaşların ilgisini çekecek bir hizmet ekledi.

soyunu sorgula

 

Osmanlıda ilk nüfus sayımı 1826 yılında II.Mahmut zamanında yapıldı. Bu veriler ile birlikte Tapu Tahrir defterlerinde ki veriler ve Cumhuriyet döneminde ki veriler birleştirilerek Vatandaşların soy ağacı oluşturulmuştu. Oluşturulmuştu diyoruz çünkü Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü bu verileri uzun zamandır kullanıyordu.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bu verileri an itibariyle vatandaşların öğrenebilmesi için  E-Devlet üzerinden yayınladı.

www.turkiye.gov.tr sitesine E-Devlet şifrenizle giriş yaparak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sekmesinden Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama sekmesinden soy ağacınızı, soyunuzu öğrenebilirsiniz.

soy sorgula

 

Bu verilerle 1830 tarihlerine dek gitmek mümkün.

Daha eskilere gitmek isteyip daha eski soy kütüklerini öğrenmek isteyenler içinde şöyle bir ip ucu verebiliriz.

E-Devlet den soyunuzu sorgulayın.

Soyadı kanunu 1934 tarihinde kabul edilmiştir. Bu tarihten önce insanlar unvan ve lakapları ile anılırdı. Şansınız varsa unvan ve ya lakabınız bugün soyadınız olmuştur. O dönemde boylar daha belirgindir. En eski yerleşim yerinizi belirleyerek yerleşim yerinizin geçmişini araştırarak hangi boya mensup olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Soyadınız da size ait olduğunuz boya dair ipucu verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir