1.038 25.07.2021

Yakın zamanda TikTok platformu kullanıcılarına para kazandırmaya başladı.

Dünyanın en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından olan TikTok reklamlardan elde etmiş olduğu gelirleri kullanıcıları ile paylaşmamasından dolayı ağır eleştiriler alıyordu.

Bir çok ülkede etkinlikler düzenleyen TikTok bu eleştirilerden kurtulamadı ve para kazanma politikasını duyurdu.

TikTok’un hazırlamış olduğu gelir programına göre uygulama içerisinde hem para harcanabilecek hem de para kazanılabilecekti. Böylelikle TikTok’un reklam gelirinde de bir kayıp yaşanmayacaktı.

TikTok para kazanma

TikTok’tan Nasıl Para Kazanılır sorusuna cevap vermeden önce para nasıl harcanır ondan bahsedelim. Bir çok oyun içerisinde gördüğümüz jeton sistemli bir yöntem hazırlanmış. Kullanıcılar belirli bir ücret karşılığında jeton alıyorlar ve almış oldukları jetonları Canlı yayın yapan kullanıcılara Gül, Asa, Öpücük, Para yağmuru, Spor Araba gibi sanal hediyelere dönüştürerek hediye ediyo ve harcıyor.

Ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzere Canlı yayın yapan birine Jeton karşılığında herhangi bir hediyeyi alarak gönderebiliyorsunuz. Ödeme yöntemi olarak bir çok ödeme platformunu destekliyor.

Jeton fiyatlarına bakacak olursak 2021 yılı için:

1 Jeton 0,7 Kuruş

70 jeton: 6,69 TL

350 jeton: 34 TL’ye

denk geliyor. Jeton miktar ve fiyatları bu şekilde artmaya başlıyor.

TikTok’tan Nasıl Para Kazanılır?

TikTok’tan para kazanabilmeniz için sizin ve TikTok hesabınızın belirli koşulları taşıyor olması gerekmektedir.

Koşullar:

TikTok hesabınızın telefon ve mail onaylı olması gerekiyor.

İçeriklerinizin yaratıcı ve TikTok politikalarına uyması gerekmektedir. TikTok hesabı aktif ve iyi durumda ve Politikalara uygun olmalıdır.

Ayrıca TikTok yukarıda ve aşağıda belirteceğimiz koşul ve aşamaların herhangi birisinde ret cevabı alınırsa 30 gün beklenilmesi koşulunu getirmiş

Amerika Birleşik Devletleri, DC veya Amerika Birleşik Devletleri toprakları ve mülklerinin yasal bir sakini olma şartı getirmiş olsa da bu koşulu yerine getiremeyen kullanıcılarına göz yumuyor.

18 yaşından büyük olmalısınız.

En az 10.000 gerçek takipçiniz olmalı ve Programa başvurmadan önceki son 30 gün içinde en az 100.000 gerçek toplam video görüntülemeye sahip olmalısınız.

Profiliniz gerçek kişi olmalı ve hesaba entegre edeceğiniz (para harcamak veya almak için kullanacağınız) ödeme sistemi kendi adınıza olması gerekmektedir.

Ayrıca TikTok bu koşulların geçerliliğini koruyup korunmadığını her sen kontrol edeceğini ve sorun yoksa kendiliğinden uzatacağını belirtmiş.

TikTok politikasında açık ve net bir şekilde yapay izlenmelere karşı kullanıcıları uyarıyor ve tüm vergiler, katkılar, komisyonlar veya diğer meblağlar için tek sorumlunun kullanıcı olduğunu özellikle belirtiyor. Bununla ilgili TikTok açıklama linkini yazımız sonunda kaynak olarak belirteceğiz.

Nasıl Başvurulur?

Yukarıda belirtilen uygunluk koşullarını karşıladığınızı düşünüyorsanız, hesap ayarlarınızı açıp “İçerik Oluşturucu araçlarını ve ardından “TikTok Oluşturucu Fonunu tıklayarak TikTok uygulamasında başvuruda bulunabileceksiniz.

Banka Hesabı Nasıl Eklenir?

Yukarıda belirtilen koşulları taşıyorsanız Ayarlar menüsünde ”Para Çekme Yöntemi Ekle” bölümü olacak.

Bu menünün altında ”Banka Hesabını Bağla” seçeneğine tıklayın.

Bu kısımda yer alan bilgileri tamamlayarak banka bilgilerini eklemiş olacaksınız.

Banka bilgileri ekleme kısmında mobil onay isteyeceğini unutmayın.

Bütün bu koşulları ve işlemleri yerine getirdikten sonra oluşturmuş olduğunuz içeriklerden ve canlı yayında size gönderilen hediyelerden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ne Kadar Kazanabilirim?

Örnek verecek olursak çeşitli kaynaklarda yer alan bilgiye göre mesela canlı yayındasınız ve size bir Gül hediye edildi. Gül gönderenden 25 kuruş gider. Gülü alan Canlı Yayın kullanıcısının hesabına 10 kuruş geçer denilmiş ama TikTok bunu açık açık belirtmekten kaçınıyor ve “Program kapsamındaki videolar için fonların nasıl hesaplandığını bir dizi faktör etkiler. Bu unsurlar, video görüntülemelerini, video etkileşimini ve videoların Topluluk Kuralları ve Hizmet Şartlarına uymasını sağlamayı içerir.” şeklinde bir açıklamada bulunmuş. Yani ben kendim hesaplarım bunun bir yöntemi yok diyor.

Parayı Ne Zaman Çekebilirim?

Hesabınızda Minimum 50 Dolar birikecek ve o ayın bitiminden sonraki 30 gün içerisinde ABD doları olarak çekebileceksiniz.

TikTok para kazanma olayını oldukça zorlaştırmış olmasına rağmen maalesef şu an TikTok da Gül bekleyen, hediye bekleyen binlerce canlı yayın kullanıcısı var :)

Ayrıca para kazanma politikası açık ve net değil. Bunu kendisinin hesaplayacağını belirtmiş ve para çekme limitini bir kaynakta 50 dolar bir kaynakta minimum 10 dolar olarak belirtmiş.

Bu koşulların ve fiyatlandırmaların değişebileceğini sakın unutmayın. İlerleyen zamanda olası güncellemeleri aşağıda belirtilen kaynakta okuyarak öğrenebilirsiniz.

Konu hakkında merak ettiğiniz bir şey olursa yorumlarda belirtin. Tarafımızca dönüş sağlanacaktır.

Kaynak 1         Kaynak 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir