30.08.2020 84 defa okundu

Türk Telekom tarafından yapılan açıklamaya göre upload hızlarını Eylül ayında 2 katına çıkaracak.

Bu yönde karar alınmasının en büyük nedeni Ülkemizde eğitimin uzaktan online olarak başlayacak olaması. İnternet alt yapısı olarak Türkiye’de en büyük söz sahibi Türk Telekom.

Bağlantı hızlarının ülkemiz genelinde ne kadar yavaş olduğu herkesçe bilinen bir gerçek.

İnternette izlediğimiz bir video, açtığımız bir web sistesi, gördüğümüz bir resim, görüntülü konuşurken karşı tarafın ekranımıza gelen görüntüsü internet bağlantımızın download hızını Mbps cinsinden temsil ediyor. Yani internetten saniyede kaç MB indirdiğimizi Mbps ile ifade ediliyoruz. Kaç Mbps internet hızı alabiliyorsanız bağlantınız o kadar hızlı demektir.

Aynı şekilde karşı tarafa bizim görüntümüzün gitmesi, sesimizin gitmesi, bir dosya, resim gönderme işlemlerimiz de bizim Upload hızımızı temsil ediyor.

Ülke genelinde Download hızımız oldukça düşük. Aynı şekilde Upload hızımız da oldukça düşük seviyelerde. Online uzaktan eğitim esnasında öğrencilerin karşı tarafa görüntü ve seslerinin kesintisiz bir şekilde iletilebilmesi aynı şekilde öğretmenin ses ve görüntüsünün öğrencilere kesintisiz bir şekilde gidebilmesi için Upload hızı oldukça önemli.

İnternet alt yapısı bakımından ana sağlayıcı konumunda ki Türk Telekom Upload hızını arttıracağını söyledi.

Türk Telekom Upload hızını 2 katına çıkartacak. Bu hız artışından fiber ve VDSL kullanıcıları yararlanabilecek. Aynı şekilde Türk Telekom alt yapısını kullanan Turknet, Millenicom vs. gibi ara sağlayıcılar da kendi müşterilerinin bu hız artışından yararlanmasını sağlayabilecek.

Kullanıcılar yüz yüze eğitimin başlayacağı tarih olan 1 Ekim 2020’ye kadar faydalanılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir