21.05.2021 104 defa okundu

Twitter mavi tık almak için yeni kurallar belirlediğini duyurdu.

Mavi tık Twitter platformunda doğrulanmış (verification) hesaplar olarak kabul görüyor ve kullanıcılar için daha otoriter ve doğru hesaplar olarak kabul ediliyor.

Burada Twitter’ın yaptığı açıklamaya göre “Geçtiğimiz birkaç ay içinde, hesap doğrulama uygunluk kriterlerine açıklık getirmek için çalışıyoruz ve halkın geri bildirimleriyle şekillendirilen yeni bir politika başlattık. Ayrıca, artık güncellenmiş doğrulama kriterlerini karşılamayan, etkin olmayan veya eksik bilgileri olan hesaplardan doğrulama rozetini otomatik olarak kaldırarak bu politikayı uygulamaya başladık. Bugünün uygulama sunumu, Twitter’da doğrulamaya daha fazla şeffaflık, güvenilirlik ve netlik sağlama planlarımızdaki bir sonraki dönüm noktasını işaret ediyor.”

denildi.

Mavi tık ayrıca toplum yararına kamu hesaplarının sahte (fake) hesaplardan ayırt edilmesini de sağlıyor. Kullanıcıların Mavi tıklı hesabı takip etmelerini sağlayarak güvenilir bir bilgi akışının sağlanması hedefleniyor.

Twitter çeşitli zamanlarda politikalarında güncelleme yaparak Twitter topluluğunun iyileştirilmesini amaçlıyor. Bu güncellemeler ile de Twitter kullanıcı koşullarını defalarca ihlal eden hesapların kurallara bağlı kalmasının sağlanması amaçlanıyor.

Kimler Mavi Tık almalı?

Yeni belirlenen kurallara göre Mavi Tık almak için sıralayacağımız koşullardan en az birini taşımanız gerekecek.

Devlet

Şirketler, Markalar, Kuruluşlar

Gazeteciler ve Haber kuruluşları

Eğlence Sektörü

Oyun

Spor

Aktivistler, organizatörler ve diğer platformlarda TV ve Radyolarda ki etkili kişiler.

Bu kurallara ilave olarak mutlaka:

Profil bilgileriniz eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmuş olmalıdır.

Hesabınız Mail ve Telefon ile onaylanmış olmalıdır.

Hesap açılmasının üzerinden 6 ay geçmiş olmalıdır.

Profil fotoğrafınız olmalıdır.

Mavi Tık başvurusu nasıl yapılacak?

Yeni güncelleme ile profil ayarları kısmında Mavi Tık başvurusu için/hesap doğrulaması için doğrulama menüsü aktif olacak.

Başvuru sonucu size Mail olarak bildirilecek ve hesabınızda otomatik olarak Mavi Tık rozeti görünecek.

Bir sebepten dolayı onaylanmaması durumunda 30 gün sonrasında tekrar başvuru yapabileceksiniz.

Güncelleme bir anda bütün hesaplara yansımayacak ama kısa süre içerisinde bütün profillerin menüsünde doğrulama menüsü görünür olacak.

Bir sonra ki aşamada kimler Rozet alabilecek?

Yine aynı blokta yapılan açıklamaya göre Twitter Mavi Tık alması gereken diğer tüm kişilerin de zaman içerisinde başvurusunun kabul edileceğini söylüyor ve şu şekilde açıklık getiriyor: “Mevcut doğrulama politikasının Twitter’da doğrulanmaya uygun olması gereken tüm kişileri temsil etmeyebileceğini biliyoruz, bu nedenle bu yıl içinde bilim adamları, akademisyenler ve dini liderler gibi daha fazla kategori sunmayı planlıyoruz. Ayrıca, kullanıcıların profillerini kullanarak Twitter’da kendilerini ifade etme yöntemlerini genişletmeye ve yeni hesap türlerini kullanıma sunmaya devam etmekten de heyecan duyuyoruz. Son güncellememizden bu yana, otomatik hesaplar üzerinde sürekli araştırmalar yapıyoruz ve önümüzdeki birkaç ay içinde bu hesap türünü belirtmenin bir yolunu, hatırlatıcı hesaplarla birlikte sunmayı planlıyoruz. İnsanların kendilerini daha iyi ifade etmelerini sağlamak için Twitter profilinde yapılan iyileştirmeleri de araştırıyoruz, örneğin bir Hakkında sayfası aracılığıyla. Yakında tüm bunlarla ilgili daha fazlasını paylaşacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir