06.2017 06.2017

Uçaklarda yakıt tüketimi ne kadardır ? Net bir cevabı olmasa da mantık olarak harcanan yakıtı nelerin etkilediğini, bir Otomobile göre kıyaslama yaparsak ne kadar yakıt tükettiğini anlamaya çalışacağız.

Uçaklar Karosen, bizdeki bilinen adı gaz yağı, teknik adıyla Jet A-1 yakıyı kullanır. Karosen petrolün çok ince bir şekilde damıtılmasıyla elde edilir. Tercih edilme nedeni havada giden bir araç için çok önemli olan, donma noktasının -47°C ve Parlama derecesinin 38°C olmasıdır. Benzine göre çok zor alev alır ve fiyat olarak da uygundur. Bir çok ülkede olduğu gibi Uçaklar için yakıt alımında bir takım vergilerde alınmaz.

ucak yakiti

Uçakların yakıt tüketimini anlamak için de bazı detayların bilinmesi gerekir. Uçak itici motorların gücünün yanı sıra Havanın sürtünme kuvvetinden yararlanır. Uçak ne kadar çok yükselirse (Yükseldikçe hava basıncı azalır) Hava direnci o kadar azalır ve buda motorların daha fazla yakıt tüketmesi demektir. Uçakların yolcu sayısı ve yükü yakıt tüketimini arttırır. Hatta hava durumu bile yakıt tüketimini etkiler.

Yakıt tüketimini kavramak için Uçak motorunun çalışma mantığını da kısaca bilmek gerekir.

ucak motoru

Temel olarak Uçak motorunun ön kısmından sık Fanlar ile Oksijen motorun içine çekilir Hava sıkıştırılarak motorun yanma odasında üzerine Moleküler seviyede denecek kadar yakıt püskürtülür. Oluşan korkunç basınç ve patlama Tribünler sayesinde düzenli ve kontrollü bir patlamaya dönüştürülerek dışarı atılır ve itme gücü oluşur.

Ortalama olarak bir Otomobil 100 kilometrede 5-10 litre arasında yakıt tüketir. Uçak 100 kilometrede ortalama 451 litre yakıt tüketiyor. Uçağın korkunç ağırlığı ve uçması göz önüne alındığında ve diğer koşullar göz önüne alınırsa Uçak motorlarında kullanılan teknoloji minimum yakıtla maksimum verim almak için tasarlanmış ileri mühendislik isteyen, yılların bilgi birikimini gerektiren bir teknolojidir. Elinizde bir Uçak motorunun detaylı yapım planı olsa bile alt yapı ve bilgi birikimi olmadan yapılması çok zordur.

Örnek olarak bir Boeing 737-800, 100 kilometrede ortalama 451 litre yakıt tüketir. Ekonomi sınıfında 175 yolcu taşır. Maksimum 26 bin litre yakıt tankına sahiptir. Maksimum 5 bin 765 kilometre menzile sahiptir. Tabi bu değerlerin yukarıda bahsettiğimiz koşullara göre değişeceğini unutmamak gerekir.

Sizlerinde elde ettiğiniz bilgiler olursa yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir