07.04.2020 93 defa okundu

COVID-19 nedeniyle Dünya genelinde salgının yayılması sonucu büyük bir maske sıkıntısı yaşandı ve bu sıkıntı hala devam ediyor.

Ülkemiz COVID-19 a karşı en erken tedbir alan ülkelerden biri oldu ve hızlı bir şekilde organize olarak Sağlık çalışanlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda önlemler almaya başladı.

Alınan bu önlemler kapsamında Vatandaşlara da maske teminini kolaylaştırdı.

Birçok gelişmiş ülke maske sıkıntısı yaşarken Türkiye hem bu ülkelere maske gönderdi hem de kendi Vatandaşlarına ücretsiz maske dağıtımına başladı.

Bu başarının arkasında Meslek Liselerinin üretim kabiliyeti önemli yer tutuyor. Ayrıca Türk Ordusunun da devreye girmesiyle hem Sağlık çalışanlarının hem de Vatandaşların maske ihtiyacının karşılanması amaçlandı.

Ücretsiz Maske başvuruları ilk önce PTT üzerinden yapılsa da bu hizmet daha sonra bir çok Kamu hizmetinin sunulduğu E Devlet üzerine taşındı.

Birçok kamu işlemlerinin gerçekleştirilebildiği E Devlet üzerinden ücretsiz maske başvuruları başlamış oldu.

Daha önce duyurulan koşullar değişmedi.

Maskeler 65 yaş altı ve 20 yaş üstü vatandaşlara dağıtılacak. Burada daha çok iş gücünü yürüten Vatandaşların korunması amaçlandığını söyleyebiliriz.

Bu yaş sınırında ki her birey her hafta bir paket (içinde 5 adet var) maske alabilecek.

Aileden biri başvuru yaparken diğer aile bireylerinin bilgilerini de ekleyerek başvuruya dahil edebiliyor. Böylelikle bir ailede her birey ayrı ayrı başvurmasına gerek kalmıyor.

Maskeler cerrahi maske ve 3 katlı.

Ücretsiz maske başvurusunu https://basvuru.turkiye.gov.tr/adresi üzerinden E Devlete giriş yapmadan yapabilirsiniz. Böylelikle E Devlet şifresi olmayanlarda ücretsiz maske dağıtımından yararlanabiliyor.

Maskenin dağıtımını PTT yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir