08.2019 08.2019

Uzayda yön kavramı yoktur. Güney, Kuzey, Doğu ve Batı gibi yönler yoktur. Bu kavramlar yeryüzü için geçerlidir.

Tarih boyunca baskın güçler ve kültürler Dünya haritası çizerken kendi bakış açılarına göre çizip başka toplumlara kabul ettirmişlerdir. Kimileri Dünyanın geoit şeklinden dolayı Ülke haritalarının eşit oranda küçültülüp çizilemeyeceğini söylese de işin aslı bu değildir.

Filmlerde arka planda asılı olan Dünya haritalarında Amerika kıtası ortadadır mesela. Yanlışlıkla çizildiği, yayınlandığı iddia edilen ve rahatsızlık veren Ülke sınırları ideolojik mesaj içeriklidir genelde.

Bu örnekler çoğaltılabilir. Bugün klasik anlamda ülke sınırlarını gösteren Dünya haritalar da yukarıda başlıca bahsettiğimiz nedenlerden dolayı yanlış çizilmiştir. Büyük görünme, Merkezde görünme ve bunu bu şekilde kabul ettirme amacı vardır.

thetruesize

thetruesize.com isimli İnternet sitesi Ülkelerin Dünya üzerinde gerçek boyutu ile nasıl görüneceğini gösteriyor. Harita üzerinde görünen büyük yer kaplayan büyük devletlerin! aslında o kadarda büyük olmadığını thetruesize.com sitesi üzerinden görebilirsiniz.

thetruesize.com sitesinden en güzel PC ile giriş yaparak sonuç alabilirsiniz. Arama kısmından merak ettiğiniz ülkeyi bulun ve mouse yardımı ile kıyaslamak istediğiniz ülke üzerine sürükleyin.

Kullanımına dair videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz. Siteye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir