502 02.08.2021

Unutulma Hakkı kişi ve kurumların internette kendileri ile ilgili belge, resim, bilgi gibi verilerin silinmesini isteyebilme hakkıdır.

Unutulma Hakkı ilk olarak 2012 yılında Avrupa Komisyonunda gündeme gelmiş, Avrupa Adalet Divanı, 2014 tarihli kararında Google’ın kullanıcılarına kendileri ile ilgili bilgilere yönlendiren linkleri silme hakkını kullanıcılarına tanınması gerektiğine karar vermiştir.

Bu karar doğrultusunda Google ve Bing arama motorları özel başvuru formları ile bireylerin Unutulma Hakkını kullanabilmeleri için Online olarak talep almaktadırlar. Yazımızın sonunda bu başvuru formlarının linklerini paylaşacağız.

Avrupa Adalet Divanı’nın kararı doğrultusunda Türkiye de 2015 yılında “unutulma hakkı” terimini kullanarak bir düzenleme yapmıştır. Yapılan düzenlemeye göre “üstün bir kamu yararı olmadığı sürece, dijital hafızada yer alan geçmişte yaşanılan olumsuz olayların bir süre sonra unutulmasını, başkalarının bilmesini istemediği kişisel verilerin silinmesini ve yayılmasının önlemesini isteme hakkı” olarak tanımlamıştır.

Google ve Bing içerik silme

Bu haklardan sadece bireyler değil kurumlar da yararlanabiliyor. Tabi bu kanun düzenlemelerin istisnası da var. İsteyen her istediği veriyi sildiremiyor. Bunun belli başlı kuralları var.

Örneğin sildirmek istediğiniz bilginin bilimsel, istatistiksel ya da tarihsel amaçlarla kullanılıyorsa bu tür veriyi sildiremiyorsunuz.

Sildirmek istediğiniz veriler:

İsteğiniz ve bilginiz dışında paylaşılmış ve dürüst bir şekilde doğru bilgi içermiyorsa sildirme talebinde bulunabilirsiniz.

Ayrıca Veriler amacı dışında kullanılmışsa. Bilgiler eksik, güncel veya yanlışsa Unutulma Hakkınızı kullanabiliyorsunuz.

Unutulma hakkı nasıl kullanılır?

Kişisel verilerinizin arama motorlarından kaldırılmasını istiyorsanız öncelikler arama motorlarının bu konu hakkında düzenlemiş olduğu formu kullanarak iletişime geçmeniz gerekiyor.

Google için bu formu.

Bing için bu formu.

Yandex için bu formu (Mobil doğrulanmış Yandex hesabınızla giriş yapmalısınız) doldurmalısınız.

Arama motorlarında Unutulma Hakkı formu konusunda ve uygulanışında belirli bir standart bulunmuyor. Örneğin Google bütün hizmetleri için ayrı ayrı başvuru alırken Yandex de verilerin silinmesi için 30 gün süre istiyor ve silinecek veriler hakkında detaylı bilgi talep ediyor.

Bütün bu girişimlerin sonuç vermemesi durumunda bir sonraki aşamaya geçebiliriz. Bu açama ülkemiz için geçerli olan bir süreçtir.

Öncelikle KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kurumu)’na başvuru yapmamız gerekiyor. Sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

Şikayet başvurusunda konu net bir şekilde belirtilmelidir. KVKK başvuruyu değerlendirirken belirli bir kritere göre değerlendiriyor. Bu kriterlerden başlıcası.

Başvurunun konusu nedir? Çocuk mu, Ünlü mü, Özel bir olay mı…

Hakaret ve rencide edici bir bilgimi…

Kişi can ve mal güvenliğini tehdit ediyor mu…

Güncel bir bilgimi ve gazetecilik çerçevesinde hazırlanmış bir içerik mi…

Konusu bir olaysa bilgi içeriği kişi hakkında bir ön yargı oluşturuyor mu… bu tarz kriterlere göre değerlendirme yapılıyor.

Başvuru sonucunda Kişisel Verileri Koruma Kurumu eğer içeriğin kaldırılması yönünde karar alırsa olay başvuru sahibinden çıkıyor ve Kişisel Verileri Koruma Kurumu doğrudan arama motorlarını muhatap almaya başlıyor. Alınan kararın uygulanması yönünde arama motorları ile iletişime geçiyor ve kararı uygulatmaya başlıyor.

Google “Unutulma Hakkı” düzenlemesine uzun süre karşı çıkmış gerekçe olarak da ifade özgürlüğüne ters düştüğünü savunmuştur. Ayrıca Kararın uygulanabilmesi için teknik ve mali bir külfetin olacağı da Google tarafından dile getirilmiştir.

Konu ile ilgili düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir