03.2018 03.2018

Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zerey’in yaptığı açıklamaya gör veriler Türkiye de tutulacak.

İkisi İstanbul da Biri Ankara da olmak üzere üç veri merkezi kurulacak. Ülkemizin alt yapı yetersizliğinden dolayı yerli ve yabancı WEB siteleri verileri yurt dışında tutuyor bu da bir takım güvenlik zafiyetlerini beraberinde getiriyor.

Şu an ki durumda kullanıcılar siteye girdiğinde veri dışarı çıkıyor ve tekrar dönüyor saklanırken de yurt dışında saklanıyor gereksiz bir trafik ve yoğunluk gerçekleşiyor.

veri merkezi

Son dönemde Çin gibi ülkeler büyük veri biriktirme imkanı olan Google, Apple gibi şirketlerle yaptığı anlaşma sonucu Çin vatandaşlarına ait bilgilerin Çin de kalması konusunda anlaşma yapmıştı. Türkiye de açılacak olan veri merkezi sayesinde buna benzer bir durum Türk kullanıcıları içinde yapılabilecek.

Kurulan veri merkezi sayesinde gereksiz trafik önlenecek, kullanıcı verileri ülke içinde kalacak, ihtiyaçlara daha uygun fiyatlara cevap verilebilecek.

Büyük veri merkezleri kurulurken soğuk bölgeler tercih edilir çünkü soğutma oldukça masraflı bir işlemdir. Türkiye’nin İstanbul ve Ankarayı tercih etme nedeni Alt yapı omurgalarının bu şehirlerde olması ve stratejik konumu nedeni ile olduğunu düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir