02.12.2019 341 defa okundu

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte her gün ziyaret ettiğimiz web sitleri de değişiyor ve gelişiyor.

Kimi zaman yeniliklere ayak uydurmak için kimi zaman da kullanıcılarına daha iyi hizmet verebilmek için bu değişim sürekli devam ediyor. Bu sürece ayak uyduramayan web siteleri maalesef silinip gidiyor.

Her bilgi ve verinin deposu olan internet ortamında, sürekli değişen web sitelerini de arşivleyen/depolayan bir servis var: web.archive.org

web.archive.org sitesi belli aralıklarla yayında kalan sitelerin bir kopyasını hafızasına alıyor. Eğer google, micrasoft, facebook ve diğer birçok sitenin eski tarihli görünümünü merak ediyorsanız web.archive.org üzerinden sorgulayarak bakabilirsiniz. Size 2013 yılında yayına başlayan inddir.com sitesinin web.archive.org hafızasında ki görüntüsünü sunuyoruz.

http://web.archive.org/web/*/inddir.com

Ayrıca Webmasterlar da web.archive.org üzerinde sorgulama yaparak ellerinde ki Domainlerin geçmişine bakabilir ve Google Adsense açısından inceleyebilirler.

Google ve Facebook geçmişine bakmanızı gerçekten çok isteriz. :)

Kullanımı oldukça basit. web.archive.org sitesine giriş yapın ve arama kısmına geçmişini merak ettiğiniz web sitesini girerek aratın. Sonuç olarak size yıllara ve aylara bölünmüş bir tablo çıkacak. Daire içerisindeki günlerin üzerine tıklayarak o tarih itibari ile site geçmişini görebilirsiniz.

“Web Sitelerin Geçmişine Nasıl Bakılır?” için 3 yanıt

  1. boya renkleri dedi ki:

    Web siteniz çok şık ve çok başarılı olmuş. Bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

    Önerilerinizi uygulayacağım. Değerli bilgiler için teşekkürler.

  2. Correct Technology dedi ki:

    Musir ve peshekar veb saytlarin hazirlamasi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir