07.2015 07.2015

Web tarayıcıları, sayfaları nasıl gösteriyor; sayfalar neden hepsinde aynı şekilde görünmüyor ?

Web sitelerinin farklı web tarayıcılarında farklı göründüğüne çoğunuz şahit olmuşsunuzdur. Bazen belirli web siteleri, belirli tarayıcılarda hiç açılmayabilir de. Burada sorun, çoğu zaman web sitesinde değil, web tarayıcısındadır. Günümüzde önde gelen 4 web tarayıcısı, sayfaları göstermek için farklı “rendering motorlarından” faydalanıyorlar. Windows 10‘un yeni web tarayıcısı Microsoft Edge ile birlikte bu sayı, 5’e çıkmış olacak.

Web-Tarayicilari-Sayfalarini-Nasil-Gosteriyor

Kısacası web deneyiminiz, kullandığınız web tarayıcısına göre, hatta kullandığınız web tarayıcısının sürümüne göre değişebilir.

Rendering motoru nedir ?

Web sayfaları, piksel piksel indirilen, tek parçalı yapılar değildir. Aksine HTML, CSS, JavaScript, PHP gibi kodlarla oluşturulurlar. Bu programlama dilleri, web tarayıcısına nerede ne yapması gerektiğini söyler. Her web tarayıcısı, içeriği ve stil bilgilerini işleyerek ekranda biçimlendirilmiş bir şekilde gösteren bir rendering motoruna sahiptir.

Sorun ise her web tarayıcısında kullanılan tek bir rendering motorunun olmamasındadır. Her programlama dili, tanımlamalarını detaylarıyla anlatıyor olsa da rendering motoru, bu tanımlamaları ancak yorumlayabilir.

438 defa Okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir