17.01.2021 197 defa okundu

WhatsApp Sohbet Geçmişi Nasıl Kaydedilir. WhatsApp’ın 4 Ocak’ta duyurduğu yeni gizlilik sözleşmesi sonrası mesajlaşma uygulamalarının kullanım sayısında ciddi değişiklikler meydana geldi.

WhatsApp’ı tepki oluşurken rakiplerinin kullanım oranı ciddi şekilde arttı. En büyük ve en yakın rakibi Telegram uygulaması anlık olarak 500 Milyon kullanıcı sayısına ulaştı.

BİP uygulaması da hem Türkiyede kullanıcı sayısını arttırırken Turkcell’in operatör servisi verdiği birçok ülkede de kullanım oranı artışa geçti. BİP bazı ülkelerde Google Play mağazasında ilk sıraya yerleşti.

WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesine tepki en çok Telegrama yaradı. Rus menşeli Telegram, Rusya ile yaşadığı sorunlar neden ile sunucularını BAE ülkesine taşımıştı. Telegram kullanıcıları için en büyük sorun BAE’nin İsrailli bir şirketten aldığı “Pegasus” isimli casus yazılımla yakın zamanda bir çok Gazeteciyi takip ettiği ortaya çıkmıştı. BAE’nin bu konuda sicili de oldukça kabarık.

Bu gelişmelere rağmen ciddi oranda Telegram kullanıcı sayısını arttırmış durumda.

Bu dönemde Signal ve yerli Dedi ara yüz ve özellik eksikliklerinden dolayı kullanıcı sayısını fazla arttıramadı. Signal tercih eden kullanıcılar hızlı bir şekilde Telegrama geçiş yaptı.

WhatsApp Sohbet Geçmişi Nasıl Kaydedilir

Telegram %200 artış sağlarken BİP %146 ile ciddi bir kullanıcı sayısına ulaştı. WhatsApp %-5 lik bir kayıp yaşadı. Bu oran WhatsApp için küçük bir kayıp gibi görünse de paniklemesine neden olacak ki yakın zamanda gizlilik sözleşmesini ertelediğini duyurdu.

WhatsApp dan diğer uygulamalara geçmek isteyenlerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri sohbet yedekleri. Kullanıcılar iş gereği yada özel nedenlerden dolayı geçmiş sohbetlerini kaybetmek istemiyor.

Bunun için aslında bir çözüm var. WhatsApp kullanıcıları isterse sadece yazışmaları yada hem yazışma hem de medya dosyalarını HTML olarak dışarı aktarabiliyorlar. (HTML dosyalarını bir internetin sayfası gibi dilerseniz telefonunuzda dilerseniz bilgisayarınızda açabilirsiniz. Bilgisayarınızda herhangi bir tarayıcı ile açabilirsiniz.)

Öncelikle yedek almak istediğiniz kişinin veya Grubun sohbetine giriş yapınız ve sağ üst köşede yer alan Üç noktaya tıklayınız.

Ekranda görüldüğü gibi açılan pencereden “Diğer” seçeneğine tıklayın ve devamında “Sohbeti dışa aktar” seçeneğini seçin.

Burada karşınıza iki seçenek çıkacak. “Medyasız” seçeneğini seçerseniz sadece yazışmalarınız HTML dosyası olarak inecek ve içerisinde Video, Fotoğraf ve GIF dibi görseller olamayacak. Ayrıca Belgeler de olmayacak. Sadece yazışmalar inecek. Eğer “Medyayı Dahil Et” seçeneğini işaretlerseniz yazışmalar ile birlikte Video, Fotoğraf, GIF ve Belgeler de yedeklerle birlikte inecek.

“Medyasız” Seçeneği sadece yazışmaları içerdiği için daha hızlı ve daha az internet kullanmanızı sağlarken, “Medyayı Dahil Et” seçeneği daha yavaş ve daha çok internet kullanmanıza neden olacaktır.

Seçeneklerden birini seçtikten sonra telefonunuza inmesini istediğiniz yeri/klasörü seçin ve kaydedin. Tavsiyemiz mutlaka hafızada boş bir klasör oluşturarak kaydetmenizdir. Diğer medyaların da olduğu bir klasör seçerseniz inen medyalar ile karışacaktır.

Bu şekilde kişi ve grup sohbetlerinizi indirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir