28.06.2021 225 defa okundu

Microsoft’un Windows 11 işletim sistemi İSO olarak yayınlandı ve şimdiden kullanıcıların deneyimine sunuldu.

Resmi olarak yakın zamanda duyurulan Windows 11’in İSO dosyasını sitemizden indirerek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 10 ilk çıktığı zamanlarda donanım üzerinde çalışan son işletim sistemi deniyordu. Yani Windows 10 dan sonra gelecek işletim sistemlerinin bulut sunucular üzerinden uzak Masaüstü şeklinde çalışacağı öngörülüyordu. Bu düşünce oldukça mantıklı olsa da Dünya genelinde internet erişiminin ve bağlantı seviyesinin istenilen seviyeye ulaşamamış olması Bulut Windows Masaüstü bağlantısının ertelendiğini gösteriyor. Ayrıca donanım üreticileri de böyle bir gelişmeye hazır değil. Sonuç olarak Windows 10 yerini Windows 11’e bıraktı.

Microsoft yakın bir zamana kadar Windows 11 hakkında hiç konuşmadı gelişmeler söylentiden öteye gitmedi. Windows 11 İSO dosyasının sızması Windows kullanıcılarını oldukça heyecanlandırdı.

Windows 11 ücretsiz mi olacak?

Bu konuda resmi bir açıklama yayınlanmadı. Sadece Windows 10’dan ücretsiz olarak Windows 11’e yükseltme olacak. Hala ciddi anlamda Windows 7 kullanıcılarının da varlığı göz önüne alınırsa belki Windows 7 kullanıcılarına da böyle bir hak tanına bilir.

Windows 11’in ev kullanıcıları için ücretsiz dahi olsa Windows 11 Pro gibi özel sürümlerinin ücretli olabileceği söyleniyor.

Windows 11 çıkınca en hızlı nasıl haberdar olurum? Nasıl kullanabilirim?

Microsoft işletim sistemlerine ait yenilikleri ilk Insider programı üzerinden duyuruyor. Sizler de Insider programına kayıt olarak Windows 11’i ilk kullananlardan olabilirsiniz.

Bunun için Ayarlar/Güncelleştirme ve Güvenlik/Windows Insider Programı menüsünden mail adresini ekleyerek kayıt olmanız gerekiyor. Böylelikle ilerleyen zamanda sunulacak güncelleştirme ve yeniliklerden ilk siz yararlanmış olacaksınız. Dikkat edilmesi gereken konu bu programa kayıt olarak almış olduğunuz yenilikler kararsız olabilir. Stabil bir şekilde çalışmayabilir. Bu seçeneği aktif ettiğiniz zaman Bilgisayarınızın Windows 11 için uyumsuz olduğu uyarısını alabilirsiniz.

Yeni bir işletim sistemi olduğu için piyasada bulunan bir çok işlemciyi hala desteklemiyor ve Windows 11 TPM protokolünü destekleyen işlemcilerde çalışacağını belirtiyor. Hali hazırda bir çok işlemci TPM desteği sunuyor. Bu durum kafanızı karıştırmasın. Windows 11 kurulumu esnasında TPM kaynaklı bir hata alırsanız ilerleyen zamanda kararlı Windows 11 sürümü yayınlandığında bu hata ile karşılaşmayacaksınız.

Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre, Insider programının üyeleri önümüzdeki hafta Windows 11’i indirebilecek.

Ama bu süreci beklemek istemiyorsanız sitemizden buradan inmiyorsa buradan veya buradan İSO dosyasını indirerek deneyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir