25.01.2023 197 defa okundu

Windows Defender, Microsoft tarafından geliştirilen bir antivirüs programıdır.

Windows işletim sistemi için önceden yüklü olarak gelir ve bilgisayarınızdaki virüsleri, malware ve diğer tehlikeleri tarar ve temizler. Windows Defender, otomatik olarak güncellenir ve sürekli olarak bilgisayarınızda çalışır, böylece bilgisayarınızın güvenliğini sürekli olarak korur. Ayrıca, Windows Defender aynı zamanda internette güvenli gezinmenizi sağlar ve phishing saldırılarına karşı korur.

Windows Defender Açılmıyor sorunu nasıl düzeltilir?

Windows Defender açılmıyor sorununa çözüm.

Bu konuda bazı yöntemleri aşağıda sıralayacağız.

1.Yöntem:

Başlat> Denetim Masası> Sistem ve Güvenlik> Windows Defender> Devam Et : Windows Defender’ı açmak için bu adımı takip edin. Eğer Windows Defender açılmıyorsa bu adımda bir hata mesajı görürseniz diğer yönteme geçin.

2.Yöntem:

Windows güncellemelerini kontrol edin ve gerekirse güncelleyin: Windows güncellemelerini kontrol etmek için başlat menüsünden Ayarlar’ı açın ve Güncellemeler ve Güvenlik sekmesine gidin. Güncellemeler var ise indirin ve yükleyin.

3.Yöntem:

Windows Defender’ın servislerinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin ve gerekirse servisleri başlatın: Windows Defender servislerini kontrol etmek için, Başlat menüsünden “services.msc” yazın ve enter’a basın. Windows Defender Antivirus Servisleri ve Windows Defender Antivirus Network Inspection Servislerini açılan listeden bulun ve üzerine çift tıklayın. Açılan pencerede  eğer servisler çalışmıyorsa, sağ tıklayın ve “Başlat” seçin.

4.Yöntem:

Bilgisayarınızı tarama yapın ve eğer virüs veya malware bulursanız bunları temizleyin: Windows Defender kendisi virüs tarama yapabilir ama başka bir antivirüs programı kullanıyorsanız, o programı kullanarak tarama yapın ve virüsleri temizleyin.

5.Yöntem:

Windows Defender’ı yeniden yükleyin: Windows Defender’ı yeniden yüklemek için, Başlat menüsünde arama kısmına PowerShell yazın ve üzerine sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki komutları girin:

dism.exe/online/cleanup-image/restorehealth

Bu komut, Windows sisteminizin sağlıklı bir yedek kopyasını kullanarak Windows Defender’ı yeniden yükler.

6.Yöntem:

Windows + R tuşuna basınız . Buradan Çalıştır (RUN) açılacaktır.

Çalıştır iletişim kutusuna ‘regedit’ yazıp Başlatınız. Bu Kayıt Defteri Düzenleyicisini açar.

Kayıt Defteri Düzenleyicisinde:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Image File Execution Options

gidiniz.

Burada MSASCui.exe, MpCmdRun.exe yada MsMpEng.exe herhangi bir girdi bulunuyorsa, sağ tıklayıp siliniz. Eğer herhangi bir giriş yoksa işlem yapmadan çıkın.

7.Yöntem:

Tekrar regedit.exe giriş yapın.

HKEY_LOCAL_MACHİNEYE açın. Açılan alt kısımdan “policies” bulun ve tıklayın. Yine açılan yerde “Microsoft” bulup tıklayın. açılan yerde “software” bulup tıklayın. Açılan listeden “Windows Defender” seçip tıklayın. Yanda açılan kısımdan “ifendty” seçeneğini seçelim. Sonra çıkış yaparak Bilgisayarı yeniden başlatalım. Kontrol edelim.

8.Yöntem:

Yukarıda belirtilen yöntemler çözüm olmadıysa son olarak bu problem için özel olarak geliştirilen “Defender Control” programını buradan indirerek kurun ve çalıştırın. Büyük olasılıkla Windows Defender çalışacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir