23.12.2017 2051 defa okundu

Windows da en çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de istemediğiniz halde klasör ve ya dosyalar üzerindeki sarı kilit işaretidir.

Bu tür bir sorunla karşılaştığınızda dosyalarınızı açabilirsiniz fakat Windows yüklü başka bir Bilgisayara taşıdığınızda açılmayacaktır.

Windows da klasör ve dosyalar üzerinde oluşan sarı kilit işaretini kaldırmak için üç (3) yöntem anlatacağız.

Bu yöntemlerden ilki sadece belli bir klasörde ki şifre yani kilit işaretini kaldırırken diğer iki (2) yöntem Bilgisayarınızda bulunan bütün Klasör ve dosyalardan kilit işaretini kaldırır. Unutmadan her yöntemden sonra Bilgisayarınızı yeniden başlatmayı unutmayınız.

Birinci yöntem:

Şifresini kaldırmak istediğiniz klasör ya da dosya üzerine sağ tıklayarak “Özellikler”e tıklayın.

Açılan pencerede “Gelişmiş” seçeneğine tıklayın. Yeni açılan pencere de de “Veriyi korumak için içeriği şifrele” de ki tık işaretini kaldırın.

Sırayla Tamam > Uygula > Tamam diyerek pencereleri kapatıp Bilgisayarı yeniden başlatın.

İkinci yöntem:

Bilgisayarınızın arama kısmına  “regedit” yazın ve Enter‘a tıklayın. Açılan pencerede sırasıyla:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ FileSystem   menülerini açın.

En son FileSystem tıkladıktan sonra sol tarafta açılan dosyalardan NtfsDisableEncryption bulun ve üzerine çift tıklayın. Burada karşınıza çıkan 0 değerini 1 yapın ve kaydederek çıkış yapın.

Bilgisayarı yeniden başlatın. Doğru yaptıysanız eğer bu yöntem Bilgisayarınızda yeni bir dosya oluşturduğunuzda sarı kilit gelmesini engelleyecek ve kilitleri kaldıracaktır.

Üçüncü yöntem:

1. Bilgisayarınızdan Denetim masasını açın, Yönetimsel Araçlar > Hizmetler menülerini takip edin .
2. Hizmetler menüsünden sonra  “Şifreleme hizmetleri” nin üzerine  çift tıklayın ve Başlangıç ​​türünü Otomatik olarak ayarlayın.
3. Bitirmek için Uygula> Tamam’a basın ve ardından Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Arama kısmından direkt Hizmetler aratarak da pencereye ulaşabilirsiniz.

Yorum yaparak takıldığınız yerleri sorabilirsiniz.

“Windows: Klasörde ki Kilit işaretini Kaldırma” için 18 yanıt

 1. murat dedi ki:

  guvenli moduda denedim hocam sonuc aynı ve sonradan o klasore ekledigim butun arsivler aynı kilit geldi

  • inddir dedi ki:

   Buradan çözüm bulmak zor olacak tabi ama son öneri olarak Bilgisayarınıza Android Emülatör (NOX öneririm) yada Sanal makine Linux kurarak dosyalarınıza erişmeyi deneyebilirsiniz.

 2. murat dedi ki:

  hocam ben şifrelemiştim daha once arşive koydum sonradam yesil oldu yazılar formattan sonra sarı kilit işreti ve tasıma olmuyor erişim izni istiyor

 3. HP dedi ki:

  2.yontem oldu al ALLAH RAZI OLSUN SİZDEN

 4. ali dedi ki:

  2.yöntem sonuç verdi ,teşekkür ederim

 5. Ermiş Koçbaş dedi ki:

  Aynı yöntemi uygulandığımda karşıma şifre oluştur seçeneği çıkıyor şifreyi gir ve aç seçeneği çıksa yaparım bende haliyle şifre oluşturmuyorum diğer klasörleri sifrelemesin diye

 6. Ermiş Koçbaş dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben bilgisayarımda bazı klasör ve VLC videolara şifre oluşturdum ve burada yorumlarda okuduğum bütün işlemleri uyguladım ama hiç Bir türlü kilitli klasörleri ve videoları açamıyorum bana acil yardımcı olursanız sevinirim…! SAYGILARIMLA.

 7. ermiş koçbaş dedi ki:

  iyi akşamlar ben vlc deki vidolarıma şifre koymuştum dediğiniz seçeneklerin hepsini yaptım ama hala kilit kalkmıyor? videoları açamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • inddir dedi ki:

   Merhaba Ermiş bey burada bahsedilen konu Windows işletim sisteminin kendi kendine şifre koymasına yönelik çözüm içeren yöntemlerdir. Siz videoları hangi yöntemle şifrelediyseniz yine aynı yöntemle şifreyi çözmeniz gerekmektedir.

 8. kerem dedi ki:

  2. yöntemi denedim oldu ALLAH razı plsun teşşekkür ederim

 9. cihan sağbaş dedi ki:

  ikinci yöntemle regeditten halloldu, teşekkürler…

 10. tamer nas dedi ki:

  merhaba ben dosya üzerindeki isareti kaldiriyorum ama dosya ici verilerdeki kalkmiyor resim videi müzikler acmiyor ordaki kilit acmak icin TIKI isaretleyemiyorum acilmiyor ne yapabilirim

 11. ahmet sinan dedi ki:

  ikinci yöntemi denedim %100 sonuç verdi. artık yeni dosya oluşturunca işaret gelmiyor. çok teşekkür ederim Allah razı olsun.

 12. bir garip dedi ki:

  ikinci yöntemi denedim %100 sonuç verdi. artık yeni dosya oluşturunca işaret gelmiyor. çok teşekkür ederim Allah razı olsun.

 13. hasan özçelik dedi ki:

  3 yöntemi de denedim, hiçbiri işe yaramadı. Excel resmen kitledi kendini, kıpırdayamıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir