21.01.2022

Windows.old sistem tarafından yükseltme dosyalarının tutulduğu bir klasördür.

Windows bir güncelleme aldığında önce ki Windows sürümüne ait soyalar Windows.old klasöründe saklanır ki bir aksilik oluştuğunda sistem bu noktadan kolay bir şekilde geri dönüş yapar.

Zaman içerisinde Windows.old klasörü git gide şişer ve Disk alanında çok ciddi yer kaplamaya başlar. Ortalama 12-24 GB yer kaplar ki özellikle SSD kullanıcıları için bu kadarlık bir alan çok önemlidir.

Windows.old klasörü silinir mi? Evet ama buna sizin karar vermeniz gerekiyor. Diyelim ki Windows güncellediniz yeni özellikler geldi belirli bir dönem kullandınız ve yeni sürümünü kullanırken herhangi bir sorun ile karşılaşmadıysanız evet silebilirsiniz.

Eğer güncellemenin hemen arkasından sildiniz diyelim. Gelen güncelleme eğer sorunlu bir güncelleme ise ciddi problemler yaşayabilirsiniz. Bu tür durumlarda Windows.old klasörünü sildiğiniz için sistem geri yüklemesi yapamazsınız. Ya mevcut sistemin yeniden güncellenerek hatanın giderilmesini bekleyeceksiniz ya da format atarak kayıplarınızı yedeklerden geri döndüreceksiniz.

Windows.old klasörü nedir

Windows.old klasörünü eğer silmeye karar verdiyseniz bunu normal bir klasörü siler gibi sağ tık yaparak sil demeniz yeterli olmayacaktır. Sistem bu işlem de evet siliyor gibi gösterecektir ama işlem başarılı bir şekilde tamamlanmadan silmediğine dair uyarı verecektir.

Windows.old klasörünü silmek için takip etmeniz gereken yol Windows 7, 8, 10 ve 11 de hemen hemen aynıdır. Biz anlatımımızı Windows 11 e göre yapacağız.

Öncelikle “Ayarlar” menüsüne giriş yapınız.

Ayarlar > Sistem > Depolama seçeneğini seçerek menüde ilerleyiniz.

Açılan “Depolama” menüsünden “Geçici dosyalar” seçeneğini bulunuz.

(Windows.old klasörü de Windows tarafından geçici dosyalar olarak sınıflandırılmıştır. Dolayısıyla Windows.old dosyasının silinmesi sistemin işleyişine bir zarar vermeyecek anlamına gelmektedir.)

“Geçici dosyalar” seçeneğine giriş yaptıktan sonra silinmesi durumunda sisteminizi işleyiş yönünden etkilemeyecek hatta sisteminizi ve donanımınızı rahatlatacak seçenekler karşınıza çıkacak.

Bu seçenekler içerisinde yer alan “Windows yükseltme günlük dosyaları” seçeneği Windows.old dosyasını kastetmektedir.

Bu dosyaların temizleme işleminden sonra Windows.old klasörünün de silindiğini göreceksiniz.

Biz bu işlemi düzenli olarak yaptığımız için Windows.old (Windows yükseltme günlük dosyaları) bizde sadece 12 KB görünüyor.

Sizde boyut olarak 12-24 GB gibi görünmesi durumunda endişelenmeyin. Tamamı gereksiz dosyalardır. Silinmesinde sakınca yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.