02.10.2022 240 defa okundu

DALL E 2 yazdığınız metne göre görsel oluşturan yapay zeka teknolojisidir.

Yapay Zeka insan ve hayvanların doğal zekasının aksine makine öğrenimi yolu ile görüntülenen zeka çeşididir. Yeni bir teknoloji olmasına rağmen hızlı bir şekilde gündelik hayatımızda yerini almaktadır. En çok da Yapay Zekayı toplum olarak eğlence sektöründe görmeye başlıyoruz. Örnek verecek olursak mobil cihazlar için geliştirilen yaşlandırma uygulamaları, bir fotoğrafın canlandırılması ve videoların netleştirilmesi, renklendirilmesi gibi alanlarda karşımıza çıkmaya başladı.

Yapay Zeka en şaşırtıcı bir şekilde DeepFace alanında karşımıza çıktı, DeepFace de bir video içerisinde ki karakteri istediğimiz bir karakter ile değiştirebiliyorduk.

OpenAI tarafından geliştirilen DALL E 2 ilk olarak Ocak 2021 yılında karşımıza çıktı ve çok kısıtlı bir kullanıcı kitlesinin erişimine sunuldu. Bu tarihten itibaren sürekli öğrenimi geliştirilen DALL E 2 ücretsiz olarak herkesin kullanımına sunuldu.

DALL E 2

DALL E 2 Nasıl Kullanılır?

DALL E 2 buradan giriş yapınız.

Sağ üst köşeden  “Sign up” butonuna tıklayarak üyelik işlemlerinizi tamamlayınız.

Üyelik girişi yaptıktan sonra aşağıda ki görsel de ki gibi bir arama bölümü karşınıza çıkacak.

DALL E 2 arama

1 numara ile işaretli yere görselini oluşturmak istediğiniz metni İngilizce olarak yazın.

2 numaralı kısımdan “Generate” butonuna tıklayarak görseli oluşturmasını bekleyin. DALL E 2 şimdilik sadece İngilizce olarak çalışıyor. Örneğin biz bu yazımıza bir görsel oluşturmak için ingilizce olarak “new world leader artificial intelligence” Türkçe: “yeni dünya lideri yapay zeka” metnin girdik ve yazımıza kapak fotoğrafı oluşturduk. Girdiğiniz metne göre yapay zeka size 4-5 adet görsel oluşturuyor. İsterseniz bu görsellileri indirebiliyorsunuz.

İlk üyelikte 50 adet hak veriyor. Sonrasında her ay 15 ücretsiz kullanım hakkı veriyor.

yapay-zeka-dall-e-2-at-sirtinda-kedi

Yukarıda ki görselde “cat on horseback pastel” yani “at sırtında kedi pastel” metnini görsele çeviren DALL E 2’nin ortaya çıkardığı görselleri görebilirsiniz.

DALL E 2’nin oluşturduğu görsellerin dijital mi gerçek mi olduğunu gerçekten ayırt etmekte zorlanabilirsiniz. Bazı metinleri öylesine görsellere çevirebiliyor ki dikkatli bakmadığınız sürece oluşturulan görsellerin dijital bir kameradan çıktığını sanabilirsiniz.

Oluşturulan görseller de gerçek bir insan suretinin olması ama gerçek hayatta öyle bir insanın var olmaması yapay zekanın ne denli gelişmiş olduğuna şaşıracaksınız.

DALL-E-2-ruzgarli-hava-baba-ogul

“father and son in a windy weather” yani “rüzgarlı bir havada baba ve oğlu” metnin görsele çeviren DALL E 2 ile oluşturulmuş gerçekte hiç olmayan, sanki dijital bir kamera ile çekilmiş gibi görünen görselleri görebilirsiniz.

DALL E 2 Makine öğrenmesi geliştikçe daha gerçekçi ve daha detaylı görseller oluşturabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir