24.01.2017 136 defa okundu

Ülkemizde İl Nüfus Müdürlüklerinde yeni kimlik kartlarının dağıtımına başlandı.

İlk günden itibaren vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan yeni kimlik kartlarının dağıtımı işlemi zaman zaman yoğunluktan durma noktasına geldi.

Gelişmiş özelliklere sahip yeni kimlikler Uluslararası standartlarında üstünde özellikler taşıyor.

Yeni kimlikler Polikarbon materyalden oluşuyor, temaslı-temassız yonga içeriyor. Kimlik vatandaşa ait nüfus, fotoğraf ve biyometrik verilerin, üzerindeki temaslı yongaya güvenli bir şekilde kaydedilmesinden sonra, yetkisiz kimseler tarafından içindeki verilerin yeniden üretilmesini ya da değiştirilmesini olanaksız hale getirecek şekilde tasarlanmıştır.

Yeni Kimlik kartı başvurusu yurt içinde, İl Genel Müdürlük web portalı (https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr) üzerinden ya da Çağrı Merkezi (199) aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılabilecek.

Başvurular eski nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılabilecek. Başvuru devamında zaten ilgili noktadan yönlendirileceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir