20.05.2022 196 defa okundu

YouTube video izlerken videoların sıkıcı kısımlarını geçmek için pratik bir özelliği kullanıma açtı.

Uuzun yıllardır video platformu açsından dünya liderliğini elinden bırakmayan YouTube geçen dönemlerde tahtından oldu ve liderliği TikTok platformuna kaptırdı. TikTok gibi kısa videoların yayınlandığı YouTube Shorts özelliğini duyurmuş olsa da bir daha liderliği kazanamadı. Üstelik YouTube videolarında atlanamayan reklam sayısının artması kullanıcıların canını bir hayli sıkmış durumda.

Bu gelişmelere rağmen şüphesiz uzun ve kısa video platformu olarak hala tartışmasız video izleme platformu olarak kullanıcılar için vazgeçilmez bir platform. YouTube Adsense özelliği sayesinde içerik üreticileri ile de gelirinin bir kısmını paylaşması platformun canlı kalmasını sağlıyor.

YouTube videoların popüler kısmını göstermeye başladı

Kısa öz bir şekilde sunulmak istenen bilginin, mesajın kısa videolar ile kullanıcılara aktarılmasının önemli olduğunu TikTok platformundan öğrenen YouTube kullanıcılarına yeni bir özellik sunmaya başladı. Her zaman bir içeriği elbette kısa video ile sunmak mümkün olmuyor. Bunun farkında olan YouTube uzun videoların sıkıcı kısımlarını izleyicilerine pratik bir şekilde göstermeye başladı.

YouTube popüler video gösterme

Bu özelliğe göre video oynatma barının üzerinde imleç ile beklenince gri bir grafik beliriyor. Bu grafiğe göre en yüksek nokta videonun en popüler kısmını simgeliyor. YouTube bunu geri almalara göre belirlediği değerlendiriliyor. Yani bir videonun en çok hangi kısmı geri sardırılmışsa YouTube o kısmı popüler kısım olarak kabul ederek gri renkli grafiği yüksek gösteriyor. Örneğin bir klip açtığınızda genel itibariyle gri grafiğin düz olduğunu göreceksiniz. Popüler kısım grafiği özelliği YouTube’un masaüstü, iOS ve Android sürümleri için de kullanıma açılmış durumda.

Yeni gelen diğer bir özellik te “Videoyu Döngüye Al” özelliği oldu. Bu özellikle birlikte bir videoyu döngüye alırsanız video sürekli tekrar edecek. Her defasında video baştan başlayacak. İlk önce masaüstüne gelen bu özellik mobil kullanıcılar içinde kullanıma sunuldu.

Son gelen diğer bir özellikte de kullanıcılar videoları tam ekran izlerken beğenme/beğenmeme, yorum, izleme gibi bilgilere tam ekrandan çıkmadan ulaşabilecek.

Bu özellikler yeni olduğu için henüz sizlere ulaşmamış olabilir. Yeni özellikler kısım kısım kullanıma açılmış durumda. Kısa sürede bütün kullanıcılar yeni özelliklerden yararlanmaya başlayabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir