Ücretsiz İngilizce Alpha Exploration 61 MB
06.02.2021 01.04.2022

Clubhouse canlı sesli sohbet uygulamasıdır. Diğer bilinen sosyal medya uygulamaların aksine Clubhouse ile sadece sesli olarak sohbet edebilirsiniz.

Oldukça basit ve anlaşılır bir çalışma mantığı var. Görsel ve Yazılı içerik yok sadece ses var. Belirlenen sohbet odalarında sesli sohbet edebiliyorsunuz.

Facebook, Twitter ve İnstagram gibi Clubhouse da görsel ve yazılı içerik paylaşamazsınız. Şu an sadece iOS cihazlar için kullanılabilir durumda. Android sürümü için de yakın zamanda yayınlanması bekleniyor.

Clubhouse özellikle Türkiye, Almanya ve Japonya da en sevilen uygulamaların ilk sırasında geliyor. App Storda şu an 4.9 ile zirvede yer alan uygulama oldukça olumlu yorumlar da almakta.

Clubhouse kullanmak için iki seçenek var. Bunlardan ilki uygulamayı App Stordan yükledikten sonra açın ve mail adresinizle kayıt olun.

Daha sonra sizden telefon numarası isteyecek ve telefon numaranızı girdikten sonra onaylayacaksınız fakat bu Clubhouse kullanmak için yeterli değil. Telefon onayından sonra sizi bekleme sırasına alacak ve bekleyeceksiniz.

 

İkinci yöntem daha basit durumda uygulamayı kullanmak için tek yapılması gereken sizin uygulamayı kullanan bir kişi tarafından davet edilmeniz. Sizi davet eden kişi sayesinde uygulamayı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Davet sonucu Clubhouse kullanan kişiler de bir başkasını davet etme hakkını kazanıyor.

Uygulamaya giriş yaptıktan sonra herhangi bir odaya girerek dinleyici de olabilirsiniz.

İsterseniz kendiniz bir oda oluşturarak odada yönetici olabilirsiniz.

Şansınız varsa Twitter da Clubhouse araması yaparak davetiyelerden birini kapabilirsiniz.

Uygulamayı verimli kullanabilmek için uygulamaya giriş yaptıktan sonra Clubhouse, biyografi yazısını ilgi alanına göre düzenlemeniz gerekiyor. Profilinizin biyografi kısmına ilgi alanınıza göre kelime girmeniz gerekiyor. Sevdiğiniz beğendiğiniz konuları girmeniz gerekiyor. Sevdiğiniz filmleri, müzikleri, spor dallarını belirtmeniz gerekiyor. Buradaki bilgilere göre Clubhouse size oda önerisinde bulunuyor.

Clubhouse sohbet koridoru kısmında devam eden sohbetleri görebilirsiniz. Oda Başlat seçeneği ile bu kısımda kendinize ait oda oluşturabilirsiniz.

Clubhouse sohbet koridorunda üst tarafta daha önce sohbete katıldığınız odaların bir listesini görebilirsiniz.

Sohbet koridoru kısmı uygulamanın en üst kısmında yer alan bir bölümdür.

Bu kısımda sohbet odalarında kaç kişinin sohbete katıldığını görebilirsiniz. Sohbet odalarının işlediği konuları odaya giriş yapmadan görebilirsiniz.

Hangi sohbet ilginizi çekiyorsa odaya giriş yaparak isterseniz dinleyici olursunuz isterseniz sohbete katılabilirsiniz.

Clubhouse da sohbet edebilmek için ekranın sağ tarafında el kaldırma butonunu kullanmanız gerekiyor. Her odaya girebiliyorsunuz ama her odada konuşamıyorsunuz.

El kaldırma ikonuna tıkladıktan sonra moderatör  izin verise sohbete sizde dahil olabiliyorsunuz.

Kendi sohbet odanızı oluşturursanız moderatör siz oluyorsunuz ve istediğinize söz hakkı verebiliyorsunuz.

Uygulama içerisinde sohbet odası oluşturup moderatör olmakta oldukça zor bir iş.

Sohbet odasını canlı tutmanız gerekiyor. Belirli konularda ortak noktaları olan insanlara ulaşmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.