Demo Türkçe ITRACODE SOFTWARE 170
11.10.2013 01.04.2022

Google Arama Sonucu Düzenleyici

Google, Yahoo, Bing, MSN arama sonucunda gösterilen içerikleri düzenleyebilirsiniz.

Yazılım fiyatı : 50 Tl dir. 

Rich snippets – arama sonuçlarında karşımıza daha sık çıkmaya başladı. Rich snippets, arama yapan, hedef müşterinize, ziyaretçinize, hayranınıza sizin sitenize daha rahat ulaşabilmesini sağlayan, arama sonucunuzu dolayısı ile sitenizi daha cazip kılan bir seo uygulamasıdır.

Kısaca şöyle diyebiliriz: Rich snippets sayfanızda belirli şema kurallarına uyarak hazırladığınız kodların arama motorları tarafından yakalanması ve arama sonuçlarında bunları sonuç olarak göstermesi ile en iyi kullanımını bulur.

Google şu an için rich snippet uygulamasına dikkatle yaklaşıyor. Bunun webmasterlar tarafından nasıl kullanıldığına, sitelerde ne tip uygulamalar yapıldığına bakıyor ve uygulamaları güvenilir (whitelist) olarak işaretliyor. İleride şüphe yok ki bunun çok farklı gelişmiş uygulamalarını göreceğiz. Bir nevi, Google üzerinde bir arama yaptığımızda, Google bize direk olarak cevabı verebilecek. Yapay zekânın arama motorlarına bir kat daha uygulanması, Google arama sonuçlarının daha dikkat çekici ve sonuç odaklı olmasına yönelik bir adım.

Dolayısı ile rich snippets arama sayfası sonuçlarının düzenlenmesi, tasarlanması ve daha görsel hale getirilmesi açısından çok güzel bir uygulamadır. Snippets dediğimiz arama sonuçlarında ek olarak görünen onun içerisine ek olarak gözüken bilgilerdir. Kullanıcıya sayfada ne bulabileceği hakkında ek bilgiler verir. Bu sayede ziyaretçiler, aramaları ile alakalı sonuçları içeren, gerçekten içeren sayfaları daha kolay bulabilirler. Ziyaretçilerin bilgiye daha çabuk ve kolay ulaşabilmelerini de sağlar.

Rich snippet uygulamaları webmasterlara sitelerini ve arama sonuçlarını tasarlayabilme, optimize edebilme açısından bir ek uygulama alanı sunar.

Rich Snippets Uygulamaları

Rich snippets’in web üzerinde çok farklı uygulamaları vardır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

Restaurantlar: Ortalama puanlama sonucu, yıldız sayısı ve fiyat aralığı görüntülenebilir.

Müzik albümleri: Şarkı sözleri ve şarkının dinlenebilmesi için bir link gösterilebilinir.

Kişiler: Arama sayfalarında sorgu yapılan kişi hakkında arama sonuçlarında telefon numaraları, fotoğraf gibi farklı bilgiler gösterilebilir.

İşletme ve Organizasyonlar: Müşteri oylamaları ve yer bilgisi.

Yazarlar: Yazar resmi, adı ve yazar tarafından kaleme alınmış diğer makalelere link içerme.

Tarifeler: Tarife resmi, oylama sonucu ve gereken zaman gibi bilgilerin arama sonuçlarında gösterilmesine olanak verir.

Video: Video resmini arama sonuçlarında gösterir ve ziyaretçinin aradığı doğru videoyu bulması sağlanır. Aynı videoyu içeren diğer sitelere göre artınız olur.

Ürünler: Ürünler ile alakalı oylama sonuçları, resimler, fiyat aralığı gibi bilgileri gösterebilirsiniz.

Olaylar: Organizasyon, düğün, kutlama gibi tarih bilgisi, yer ve zamanını gösterebilirsiniz.

Bu ve benzeri bilgileri rich snippets ile gösterebilir, daha detaylı, görsel bir şekilde sitenizde barındırabilirsiniz.

Yapılandırılmış, belirli şemaya göre yazılmış bilgi, arama motorlarının sitenizi daha kolay, iyi, rahat ve güzel anlayabilmelerini sağlar.

Sitenizde Rich snippet uygulaması yaptınız ve nasıl görüneceğini merak ediyorsanız, bunun ile alakalı Google Webmaster Rich snippet test uygulaması bulunuyor. http://www.google.com/webmasters/tools/richsnippets bağlantısından sitenizin Google sonuçlarında nasıl görüneceğini inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda arama sonuçları ile alakalı yapmanız gerekenler, tavsiyeler de bu test aracında sizlere sunuluyor.

Buna ilave olarak rich snippets ile alakalı detaylı bilgi ve belgeyi İngilizce olan Webmaster Tools Rich snippets sayfasında bulabilirsiniz.

Rich snippet formatları:

Microdata (önerilen): HTML5 Microdata içeriğinizi etiketleyebileceğiniz, bilgiyi özel bir şekilde tarif edebileceğiniz etiketleme sistemidir. Span ve div gibi html tagları içerisinde değerler kullanarak yapılır.

Microformats: Microformats kullanımı basittir. HTML üzerinde sınıf değerini kullanarak uygulanır.

RDFa:Yine özel bir içerik etiketleme sistemidir. XHTML tagları kullanır.

Google tarafından önerilen, HTML5 microdata şemasının kullanılması ve içeriğimizi buna göre sınıflandırmamızdır.

Zengin snippet’ler (mikro veri, mikro biçimler, RDFa ve Veri Vurgulayıcı)

Zengin snippet’ler ve yapısal veriler hakkında

Snippet’ler, her arama sonucunun altında çıkan birkaç satır metin olup kullanıcılara sayfada neler olduğuyla ve sorgularıyla neden alakalı olduğuna ilişkin fikir vermek için tasarlanmıştır.

Google, sayfalarınızdaki içeriği anlarsa, kullanıcılara belirli sorgularda yardımcı olmak üzere tasarlanan ayrıntılı bilgiler olan zengin snippet’ler oluşturabiliriz. Örneğin, bir restoran snippet’i ortalama yorum ve fiyat aralığını gösterebilir; bir yemek tarifi sayfası snippet’i toplam hazırlama süresini, bir fotoğrafı ve yemek tarifinin yorumlarda aldığı kullanıcı oyunu gösterebilir; müzik albümü ise şarkıları sunarken snippet kullanarak her şarkının yanında dinlemek için bir bağlantı görüntüleyebilir. Bu zengin snippet’ler, kullanıcıların siteniz aramalarıyla alakalı olduğunda bunu fark etmelerine yardımcı olur ve sonuç olarak sayfalarınız daha fazla tıklanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir