Ücretsiz Türkçe T.C. Sağlık Bakanlığı 4 MB 250
18.04.2020 01.04.2022

Kovid-19 ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulaması yayınlandı.

Bu uygulamanın örneklerini Güney Kore gibi ülkelerde de görmüştük. Teknolojinin imkanlarından yararlanılarak uygulamanın Korona ile mücadelede yardımcı olması bekleniyor.

Vatandaşlar bölgelerinde ki riskli bölgeleri uygulama üzerinden görebilecekler. Hayat Eve Sığar uygulaması kullanıcıların sağlık durumu hakkında bilgi de alıyor. Uygulamaya ilk girişte sizden Konum GPS özelliğini açmanızı istiyor. Sonraki aşamada da Bluetooth özelliğini açmanızı istiyor.

Daha sonra o gün kendinizi nasıl hissettiğinizi soruyor. En son açılan ekranda mevcut konumunuzu gösteriyor ve risk olasılığını harita üzerinden gösteriyor.

Burada en çok merak edilen Bluetooth özelliğini açmamızı istemesi. Tahminimizce uygulama konum geçmişimizi kayıt ediyor. Eğer enfekte olan birisi olursa ve aynı konum üzerinde bulunduysanız sizi uyarıyor. Uygulama her aşamada sizi yönlendirecek şekilde tasarlanmış.

Uygulamaya Aile üyelerini de tanımlayabilirsiniz. Hastane, eczane, market gibi yerlerin bilgisine ulaşabilirsiniz. Yan menüden Sağlık Bakanlığının sitesine, e-Nabız bölümüne ve Corona virüsü hakkında bilgi alabileceğiniz sayfalara ulaşabilirsiniz.

Türkiye Günlük Korona virüs Tablosu da uygulama içerisinde yer alıyor. Uygulamada kısa süre sonra yeni özellikler de hizmete sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir