29.07.2023 433 defa okundu

Son Windows güncellemelerinden sonra Bilgisayarınızda TPM sorun giderici şeklinde bir güvenlik uyarısı alabilirsiniz.

TPM sorun giderici

Yeni farkına varılan açıklar, yeni tehditler bilgisayarınızın güncelleme alması ile sürekli giderilmeye çalışılıyor. “TPM sorun giderici” böyle bir uyarı alıyorsanız bu sorunu sizin düzelmeniz gerekecektir. Bu sorunu gidermek sizi endişelendirmesin. Cihazınızın işlemci modelini biliyorsanız rahatlıkla bu sorunu çözebilirsiniz.

Windows Güvenlik Duvarı, TPM Sorun Giderici uyarısını, bilgisayarınızın donanımında veya yazılımında TPM (Trusted Platform Module) ile ilgili bir sorun olduğunda gösterebilir. TPM, güvenli önyükleme, şifreleme anahtarları ve diğer güvenlik işlevlerini desteklemek için kullanılan bir çip veya entegre devre birimidir. Bu donanım bilgisayarınızda fiziksel olarak yer alır.

TPM Sorun Giderici uyarısıyla ilgili olası nedenler şunlar olabilir:

TPM sorun giderici sorunu

TPM etkinleştirilmemiş: TPM, BIOS/UEFI ayarlarından etkinleştirilmemiş olabilir. Bu durumda, bilgisayarınızın başlangıç ​​sırasında BIOS/UEFI ayarlarında TPM’yi etkinleştirmeniz gerekebilir.

TPM sürücüleri eksik veya güncel değil: TPM ile uyumlu doğru sürücülerin yüklü olması önemlidir. TPM sürücülerinin eksik veya güncel olmaması, uyarının sebebi olabilir. Bu durumda, TPM sürücülerini üretici web sitesinden indirip kurmanız gerekebilir.

TPM sorunları: TPM çipinde donanımsal bir sorun olabilir ya da TPM’nin doğru şekilde çalışmamasına neden olabilecek başka bir durum söz konusu olabilir.

TPM gereksinimlerini karşılamayan bir donanım: TPM gereksinimlerini karşılamayan veya uyumsuz bir donanım parçası olabilir.

TPM’nin bilgisayarınızda etkin olup olmadığını kontrol edin. TPM’nin etkin olup olmadığını kontrol etmek için, Windows arama çubuğuna “tpm.msc” yazın ve Enter tuşuna basın. TPM Yönetim Konsolu açılacaktır. “TPM Durumu” bölümünün altında, “TPM etkin” yazıyorsa TPM etkindir.

Eğer sorun yazılımsal ve güvenlik açığından dolayı uyarı alıyorsanız Bilgisayarınızın işlemcisi ile ilgili olan üretici firmanın çıkarmış olduğu güvenlik yamasını bilgisayarınızı indirip kurmanız gerekebilir. Bunun için Windows üretici firmaların konu ile ilgili TPM yamalarını burada yer alan Güvenlik işlemcinizin (TPM) üretici yazılımını güncelleştirme programlarını bulabilirsiniz.

TPM üreticisi

https://www.infineon.com/TPM-update

Fujitsu

https://www.fujitsu.com/global/support/products/software/security/products-f/ifsa-201701e.html

HP Müşteri Desteği

https://support.hp.com/document/c05792935

HP Kurumsal Destek

https://support.hpe.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-hpesbhf03789en_us

Lenovo

https://support.lenovo.com/product_security/LEN-15552

Panasonic

https://pc-dl.panasonic.co.jp/itn/info/osinfo20171026.html

Toshiba

http://go.toshiba.com/tpmsecuritynotice

Sayfaya giriş yaptıktan sonra sayfayı aşağı doğru kaydırın ve Bilgisayarınızın markasına göre TPM güncelleştirme programını kurun ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Güvenlik duvarınızda çıkan uyarının kaybolduğunu göreceksiniz.

TPM ile ilgili uyarıyı vermeye devam ederse, bilgisayarınızın üreticisine veya TPM üreticisine destek için başvurun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir